Združenie miest a obcí očakáva problémy s výdajmi obedov na školách či karanténnymi miestnosťami

Pri výbere školskej tašky je potrebné zobrať do úvahy najmä hmotnosť dieťaťa. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) očakáva na začiatku školského roka problémy s výdajmi obedov či fungovaním karanténnych miestností. Na stredajšej tlačovej konferencii to uviedol predseda ZMOS-u Branislav Tréger. Pri výdaji obedov bude podľa neho problémové dodržiavanie všetkých hygienických opatrení.

„Ak sa príde napríklad najesť 20 detí, bude im vydaný obed. Následne bude treba dezinfikovať celú jedáleň a potom sa príde najesť ďalších 20 detí, po ktorých bude treba znovu dezinfikovať celú jedáleň. Obávame sa, že už len samotný výdaj obedov môže narušiť vyučovací proces,“ povedal Tréger.

Dilema s nosením rúšok v škole

Problémové bude podľa neho aj fungovanie karanténnych miestností. Ak si napríklad vyučujúci všimne dieťa s príznakmi koronavírusu, to bude musieť byť odvedené do karanténnej miestnosti. Podľa Trégera tak človek, ktorý sa bude dieťaťu venovať v karanténnej miestnosti, bude škole chýbať na inom mieste.

Aké opatrenia majú školy dodržiavať v súvislosti s pandémiou upravuje manuál ministerstva škola. Ten odporúča žiakom druhého stupňa počas prvých dvoch týždňov školského roka nosiť v triedach rúška. Manuál sa však bije s odporúčaním hlavného hygienika, podľa ktorého by mal byť vyučovací proces u všetkých žiakov bez rúšok.

„Uvítali by sme preto jednoznačné zosúladenie odporúčaní pre žiakov hlavne formou nariadenia. Stretávame sa totiž aj s prístupom rodičov, ktorí odporúčania z manuálu odmietajú, pretože ich dodržiavanie nie je povinné,“ povedal Zdenko Krajčír, riaditeľ sekcie rezortných činností ZMOS-u.

Zvýšené výdavky škôl

Podľa Združenia miest a obcí Slovenska by mal štát prehodnotiť aj financovanie škôl. Prevádzkový normatív na žiaka sa totiž od roku 2005 nezvýšil ani o infláciu.

Finančná suma, ktorú dostáva škola od štátu na jedného žiaka sa síce zmenila, ale podľa ZMOS-u si za poskytnuté peniaze v roku 2020 môže dovoliť to isté, čo si mohla dovoliť v roku 2005.

V súčasnej pandemickej situácii ZMOS očakáva zvýšené výdavky škôl. Od príslušných ministerstiev preto budú žiadať finančné krytie mimoriadnych výdavkov spojených s koronavírusom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Tréger
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska