Zo základných škôl opakovalo ročník v minulom roku necelých 12-tisíc detí

Foto: ilustračné, Thinkstock

V školskom roku 2020/2021 opakovalo ročník necelých 12-tisíc detí zo základných škôl. Najviac žiakov prepadáva v Košickom a Prešovskom kraji.

Pre média to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová s tým, že rok predtým, kedy ministerstvo odporúčalo eliminovať opakovanie ročníka, to bolo tritisíc detí.

Štandardne v bežnom školskom roku neovplyvnenom pandémiou opakuje ročník desať až 11-tisíc žiakov. Poukázala na to, že spriemerovaním oboch rokoch vychádza nižšie číslo, avšak vzápätí dodala, že ani toto číslo nemôže rezort akceptovať, a preto implementuje rôzne opatrenia.

Väčšina žiakov v triede

Síthová priblížila, že neprepadávali celé ročníky, ale boli dve školy, kde väčšina žiakov v rámci jedného ročníku prepadla. Doplnila, že na daných školách je v súčasnosti Štátna školská inšpekcia, ktorá bude informovať ministerstvo o svojich záveroch.

Zamestnanci ministerstva školstva sa tiež telefonicky spojili so 194 základnými školami, kde opakovalo ročník 25 percent žiakov.

Urobili medzi nimi prieskum zameraný na dôvody, prečo deti ročník opakovali a z akých skupín žiaci pochádzali. Otázky sa týkali aj formy podpory, ktorú žiakom školy v tomto školskom roku poskytujú a akú pomoc od ministerstva školstva potrebujú.

Záškoláctvo a nespolupráca

Najčastejšími dôvodmi bolo, že žiaci nechodili do školy, teda záškoláctvo, ako druhý najčastejší dôvod bola uvedená nespolupráca zo strany rodičov,“ priblížila s tým, že ide o dôvody, ktoré identifikovali školy.

V prípade záškoláctva ministerstvo školstva diskutuje s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR ako efektívne vyriešiť tento problém.

Dodala, že nespoluprácu s rodinou riešia aj v publikovanom manuáli, v ktorom rezort školám radí väčšiu iniciatívu v komunikácii s rodinou. Ministerstvo komunikuje so školami aj naďalej a pripravuje metodicko-podporné webináre a sled komunikačných stretnutí v online formáte.

V nich majú diskutovať o tom, akú podporu využívajú, čo je pre nich a žiakov efektívne. Ku koncu roka plánuje ministerstvo dotazník pre všetky školy, ktorý bude identifikovať, ktoré z podporných opatrení bolo najefektívnejšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Svetlana Síthová
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)