VšZP narástla spotreba liekov a pomôcok o 2,44 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky
Foto: FreeImages.com

BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vynaložila v minulom roku na lieky a zdravotnícke pomôcky 722,5 mil. eur. Medziročne to predstavuje zvýšenie o 2,44 %. Ako ďalej na štvrtkovej tlačovej besede informoval riaditeľ sekcie stratégie a politiky zdravia najväčšej poisťovne na trhu Martin Višňanský, uvedený nárast bol spôsobený najmä tým, že na trh prichádzajú modernejšie a finančne nákladnejšie lieky a techniky a funkčne dokonalejšie zdravotnícke pomôcky.

Podľa Višňanského bolo pritom iba „mierne“ zvýšenie nákladov spôsobené opatreniami v liekovej politike, ako napríklad referencovaním ich cien. V počte predpísaných balení je situácia v rámci Všeobecnej zdravotnej stabilná. Aj samotná poisťovňa podľa neho používa aktívne nástroje liekovej politiky. Prostredníctvom centrálneho nákupu zaobstarala lieky v celkovej hodnote viac ako 35 mil. eur a ušetrila tak 7,8 mil. eur. V rámci edukačných programov napríklad v spolupráci s detskými lekármi realizuje projekt S-MedDial, vďaka ktorému sa podarilo medziročne znížiť náklady na antibiotiká o viac ako 3 mil. eur.

V najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovni Dôvera dosiahli v uplynulom roku náklady na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny 153,6 mil. eur. Medziročne je to viac o 2,3 %. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala špecialistka pre externú a internú komunikáciu poisťovne Radoslava Miklášová, prostredníctvom centrálneho nákupu obstarávali celkovo 56 druhov liekov. „Za rok 2009 sme touto formou obstarali lieky za 6,9 mil. eur s celkovou úsporou 725 442 eur,“ doplnila.

Višňanský však upozornil aj na niektoré pretrvávajúce problémy na trhu s liekmi. Ide napríklad o vyvolávanie umelej nadspotreby zo strany poskytovateľov, najmä špecialistov, na konci štvrťrokov, teda v období novej kategorizácie alebo uplatňovania referencovania. Jedným z dôvodov je tlak farmaceutických firiem, ktoré sa snažia predať medikamenty pred zmenou ich cien. Višňanský označil takéto správanie za neférové, náklady poisťovní sú totiž v hraničných mesiacoch vyššie v priemere o 5 až 7 %. Proti takému postupu sa poisťovňa bráni jednak upozorňovaním lekárom na takúto činnosť, ako aj revíznymi kontrolami.

Podobné skúsenosti má aj súkromná Dôvera. „V marci, júni a septembri badať mierne zvýšenie nákladov, čo môže súvisieť práve s kategorizáciou a zmenou cien. Spôsobuje to do určitej miery zvýšená preskripcia lekárov, ktorí predzásobujú pacientov z obavy z možného zvýšenia doplatkov na lieky alebo priamo na základe vplyvu farmaceutických firiem,“ uviedla Miklášová.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa