Vtáčia migrácia vrcholí, upozorňuje ornitológ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Včelárik zlatý
Foto: SITA/BirdLife Slovensko

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Vtáčia migrácia vrcholí v týchto dňoch a na Slovensko prilietajú aj posledné sťahovavé druhy vtákov zo svojich vzdialených afrických zimovísk, ležiacich niekoľko tisícok kilometrov od európskych hniezdisk. „Začiatkom mája tak húfne prilietajú posledné sťahovavé druhy, akými sú napríklad vlha hájová, včelárik zlatý, sedmohlások hájový, dážďovník tmavý, včelár lesný, strakoš kolesár či strakoš červenochrbtý,“ informoval agentúru SITA ornitológ z mimovládnej organizácie SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh. Pripomína, že na tento víkend, 8. a 9. mája, pripadá Svetový deň sťahovavého vtáctva.

„Každý rok sa kampaň zameriava na inú tému, tohtoročnou témou je ochrana kriticky ohrozených vtáčích druhov,“ priblížil Gúgh tematické zameranie tohtoročného Svetový deň sťahovavého vtáctva. Podľa neho je cieľom zvýšiť povedomie o celosvetovo ohrozených sťahovavých vtákoch, s osobitným zameraním na tie, na samom pokraji vyhynutia. „V súlade s Medzinárodným rokom biodiverzity v roku 2010 upozorňujeme na sťahovavé vtáky ako súčasť biologickej bohatosti nášho sveta, a to ako jednotlivé druhy čelia hrozbe vyhynutia,“ dodal Gúgh.

Mnohé vtáčie druhy musia migrovať na veľké vzdialenosti, aby prežili. Avšak migrácia predstavuje nebezpečnú cestu a zahŕňa široké spektrum hrozieb. „Iba malý počet vtákov je skutočne ohrozených prírodnými javmi. Smutné je, že najčastejším zdrojom ohrozenia je ľudská činnosť v podobe znečisťovania životného prostredia, likvidácie biotopov, odvodňovania a pytliactva,“ uviedol ornitológ. Podľa neho závažným problémom, ktorý výrazne znižuje populácie viacerých vtáčích druhov, sú vedenia vysokého napätia, na ktorých sa vtáky zabíjajú v dôsledku zásahu elektrickým prúdom, či nárazu. „Novodobou hrozbou sú aj turbíny veterných elektrární. To sú len niektoré príklady ohrozujúce sťahovavé vtáky pozdĺž migračných trás. Kombinácia týchto faktorov spôsobuje značný pokles počtu jedincov v rámci populácie jednotlivých druhov,“ dodal.

Podľa BirdLife International a Červeného zoznamu IUCN (International Union for Conservation of Nature – Svetová únia ochrany prírody) je z celkového počtu 9 865 poznaných druhov vtákov na svete až 1 227 vtáčích druhov (12,4 %) zaradených medzi globálne ohrozené, z čoho 192 druhov je považovaných za kriticky ohrozené. „Približne 19 percent všetkých známych vtákov je považovaných za sťahovavé druhy, z ktorých 11 percent je celosvetovo ohrozených alebo takmer ohrozených a 31 druhov je klasifikovaných za kriticky ohrozené,“ informoval Gúgh.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať