Hrozia Slovákom vyššie ceny za telefonovanie a internet? SaS upozorňuje na možné obmedzenie konkurencie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hovor, telefonovanie, mobil
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 12. septembra 16:50

Ľuďom a firmám na Slovensku hrozí nárast cien za mobilný internet a telefonovanie. Dôvodom má byť podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) možné obmedzenie konkurencie na domácom trhu s elektronickými službami.

Predseda liberálov Richard Sulík v utorok informoval, že otázky a rozpaky vyvolávajú kroky v rezorte dopravy.

„Konkrétne ide o plánovanú aukciu zostávajúcich frekvencií pre mobilných operátorov. Táto aukcia tým, že je robená veľmi rýchlo, môže mať dopad na trhové konkurenčné prostredie,“ povedal na tlačovej besede Sulík.

V prípade zamedzenia vstupu nového operátora na trh to podľa neho ovplyvní poplatky za poskytované služby.

„A to tak, že nebudú klesať tak veľmi ako by mohli pod tlakom konkurencie, alebo možno by mohli dokonca rásť. Ak SaS bude súčasťou novej vlády, spravíme všetko pre to, aby konkurencia aj medzi mobilnými operátormi nebola obmedzovaná takýmito administratívnymi úkonmi zo strany štátu,“ vyhlásil Sulík.

Cena závisí od operátorov

Ministerstvo dopravy SR zareagovalo, že informácie o konaní aukcie frekvencií v tomto roku sú verejné už od roku 2021. Keďže ide o aukciu, nedokáže predpovedať výslednú cenu frekvencií.

„Budúca cena internetu aj telefonovania závisí od operátorov a ich cenotvorby, ktorú ministerstvo dopravy ani regulačný úrad nijako neovplyvňujú,“ uviedol pre agentúru SITA Martin Petro zodboru komunikácie ministerstva.

„Z doteraz známych faktov je zrejmé, že ceny licencií predstavujú len zlomok toho, čo operátori platia napríklad za energie, a teda nemajú potenciál ovplyvniť výslednú cenu služieb,“ dodal.

Aukcia by mohla byť v roku 2024

Tímlíder SaS pre hospodárstvo Ján Oravec informoval, že aukcia na zostávajúce frekvencie na dlhé roky rozdá karty na telekomunikačnom trhu. Tvrdí, že ešte zostáva čas na to, aby aukcia mohla byť v celom roku 2024.

„Preto nerozumieme, prečo zrazu taká rýchlosť a snaha vyhlásiť aukciu čo najskôr. Aukcia by sa mala konať alebo by mala byť vyhlásená 4. októbra,“ podotkol Oravec. To by podľa liberálov už mala riešiť nová vláda, ktorá vzíde z predčasných volieb.

„Súčasná konzultácia, ktorú úrad k tejto aukcii vyhlásil, je už druhá. Tá prvá, ktorú vyhlásil pred niekoľkými mesiacmi, bola úradom zrušená bez vysvetlenia,“ pripomenul.

Ďalší hráči

Oravec označil za podstatné to, či nové frekvencie si rozdelia súčasní traja veľkí hráči, alebo ich získa niekto ďalší. Pôvodná aukcia by podľa neho vygenerovala ďalšieho, resp. ďalších hráčov, zatiaľ čo v tejto aukcii si trh rozdelia s vysokou pravdepodobnosťou existujúci.

„Ak to budú len traja existujúci hráči, konkurencia sa nezvýši, ceny sa neznížia a spotrebitelia budú dlhé roky platiť vyššie ceny za služby a dáta. Ak však príde ďalší, možno viacerí operátori, bude vyšší tlak na znižovanie cien, zvyšovanie kvality,“ dodal Oravec.

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb upozornil, že tohtoročná aukcia sa mala odohrávať za riadneho fungovania štátu. Vtedy nikto nepredpokladal, že budú vyhlásené predčasné voľby.

„Úrad nevie nič o konkrétnych dôvodoch na zvýšenie cien za telefonovanie, internet a už vôbec nie v dohľadnej dobe,“ uviedla pre SITA vedúca tlačovo-informačného oddelenia regulačného úradu Adriana Volfová.

„V prenesenom význame sa za dôvod na zdražovanie považuje zníženie počtu mobilných operátorov na slovenskom trhu, ktoré má byť akože výsledkom nadchádzajúcej aukcie, hoci úrad robí všetko možné pre udržanie 4ky na trhu,“ uzavrela. Úrad podotýka, že Slovensko je jedna z najmenších krajín Európskej únie so štyrmi mobilnými operátormi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana VolfováJán OravecMartin PetroRichard Sulík
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSaS Sloboda a SolidaritaÚrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb