JBS pre ukončenie veľkého hackerského útoku zaplatila výkupné vo výške 11 miliónov dolárov

Australia JBS Cyberattack
Spoločnosť JBS zaplatila hackerom výkupné. Foto: archívne, Dan Peled/AAP Image via AP

Najväčšia mäsospracovateľská spoločnosť na svete JBS zaplatila výkupné v hodnote 11 miliónov dolárov, aby ukončila veľký kybernetický útok.

Ten ju postihol minulý týždeň a dočasne zastavil niektoré jej operácie v Austrálii, Kanade a Spojených štátoch. Firma údajne zaplatila výkupné v kryptomene bitcoin po tom, ako jej závody začali byť znova online, informuje spravodajský portál BBC.

Ochrana zákazníkov

JBS, ktorá sídli v Brazílii, svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že zaplatenie výkupného bolo nevyhnutné pre ochranu zákazníkov.

Ako dodala, výkupné zaplatila pre sofistikovanosť útoku, aj keď „veľká väčšina“ jej závodov zostala funkčná. „Bolo to veľmi náročné rozhodnutie pre našu firmu, aj pre mňa osobne,“ povedal výkonný riaditeľ JBS Andre Nogueira.

Ohrozená dodávka potravín

Spoločnosť musela v dôsledku útoku na deň zastaviť zabíjanie dobytka vo všetkých svojich závodoch v USA. Toto prerušenie ohrozilo dodávky potravín a riskovalo vyššie ceny potravín pre spotrebiteľov.

Výsledky predbežného vyšetrovania podľa JSB potvrdili, že hackerský útok neskompromitoval dáta žiadnej firmy, zákazníkov ani zamestnancov.

Biely dom minulý týždeň vyhlásil, že za útokom na JBS je pravdepodobne zločinecká organizácia sídliaca v Rusku.

(1 EUR = 1,2174 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie JBS