Umelá inteligencia bude pretvárať firmy a ich pracovné procesy. Ktoré pozície sú najviac ohrozené?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Generatívna umelá inteligencia sa zo dňa na deň stala svetovou senzáciou, ktorá má potenciál zasiahnuť do mnohých aspektov fungovania spoločnosti, vrátane biznisu.

Najdôležitejšia nová technológia

Lídri svetových spoločností ju považujú za najdôležitejšiu novú technológiu, ktorá bude pretvárať firmy a ich pracovné procesy.

V marci tohto roka sa k tejto problematike v celosvetovom prieskume KPMG vyjadrilo 300 riadiacich pracovníkov z rôznych odvetví.

Ohrozené pracovné pozície

Sedem z desiatich riadiacich pracovníkov plánuje využiť generatívnu umelú inteligenciu vo svojom podnikaní už do dvoch rokov.

Celkovo 73 % respondentov si myslí, že umelá inteligencia zvýši produktivitu. Až 92 % lídrov firiem pritom vyjadrilo obavy z rizík spojených s novou technológiou. Najviac ohrozené pracovné pozície nástupom generatívnej umelej inteligencie sú v administratíve, zákazníckych službách či kreatívnom odvetví.

Z prieskumu tiež vyplýva, že 60 % respondentov vidí v generatívnej umelej inteligencii príležitosť na zefektívnenie procesov, zvýšenie trhového podielu či zisku, ako aj získanie konkurenčnej výhody.

Kritická úloha

Čo sa týka funkčných odvetví, firmy sa najviac sústredia na zavedenie funkcionalít generatívnej umelej inteligencie v rámci oddelení IT či prevádzky.

„Pre úspešnú integráciu generatívnej umelej inteligencie sú kľúčové štyri aspekty, a to kvalifikovaní zamestnanci, prioritizácia vedením spoločnosti, správna technológia a dátová infraštruktúra a vhodný model riadenia spoločnosti. Náš prieskum naznačuje, že vo väčšine z uvedených majú firmy stále nedostatky,“ vysvetľuje partner KPMG Rudolf Sedmina.

Takmer tri štvrtiny vedúcich predstaviteľov spoločností tvrdia, že generatívna umelá inteligencia bude zohrávať kritickú úlohu v budovaní a udržiavaní dôvery obchodných partnerov. Takmer polovica však tiež vraví, že technológia môže mať na dôveru negatívny vplyv, ak sa nezavedú vhodné nástroje na riadenie rizík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať