Protimonopolný úrad v Nemecku začal vyšetrovanie Googlu, posvieti si aj na zaobchádzanie s dátami

Google
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Nemecký protimonopolný úrad začal vyšetrovanie postavenia na trhu spoločnosti Google a jej zaobchádzania s dátami používateľov. Podobné vyšetrovania v ostatných mesiacoch už začal aj s Facebookom a Amazonom.

Nemci prijali nový zákon

Bundeskartellamt v utorok oznámil, že začal konanie proti subjektom Googlu v Nemecku, Írsku a Kalifornii na základe nových ustanovení nemeckého zákona o hospodárskej súťaži, ktoré sa vzťahujú na veľké digitálne spoločnosti.

Podľa spomenutých ustanovení, ktoré vstúpili do platnosti v januári, protimonopolný úrad môže zakázať spoločnostiam „vrcholného významu pre hospodársku súťaž na všetkých trhoch“ zapájať sa do praktík považovaných za protisúťažné. Google za takúto spoločnosť možno považovať pre veľké množstvo digitálnych služieb, ktoré poskytuje, objasnil šéf úradu Andreas Mundt.

Podmienky sú ťažko pochopiteľné

Druhé vyšetrovanie sa bude venovať podmienkam spracovania údajov, ktoré sú používateľom často zdĺhavé a ťažko pochopiteľné, zo strany Googlu. „Kľúčovou otázkou v tomto kontexte je, či spotrebitelia, ktorí chcú používať služby Googlu, majú dostatočný výber, ako bude Google používať ich údaje,“ skonštatoval Mundt.

Úrad prešetrí, či Google vyžaduje od používateľov súhlas na spracovanie ich dát, ak chcú používať jeho služby, „bez toho, aby dostali dostatočný výber pokiaľ ide o to, či, ako a na aký účel sa tieto údaje spracúvajú“. Vyšetrovanie sa tiež pozrie na to, ako pravidlá Googlu o spracovaní údajov ovplyvňujú informácie, ktoré získava o používateľoch z webstránok tretích strán a aplikácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Google