Sociálne siete a platformy budú nútené zlepšiť prevenciu sexuálneho obťažovania detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Internet, notebook, počítač, sociálne siete
Foto: Ilustračné Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Sociálne siete a platformy ako Facebook alebo Pokec budú nútené zlepšiť prevenciu sexuálneho zneužívania detí v online priestore.

Nové nariadenie Európskej únie im prikazuje pokračovať v detegovaní v súkromnej komunikácii v prípade podozrivého správania užívateľa.

Boj proti sexuálnemu obťažovaniu

Poslanci na utorkovom hlasovaní zodpovedného výboru Európskeho parlamentu schválili svoju pozíciu k Nariadeniu na predchádzanie a boj proti sexuálnemu obťažovaniu detí.

Návrh presne definuje podmienky na odhaľovanie zneužívania v súkromnej online komunikácii a vyvolal vášnivú diskusiu o rovnováhe medzi ochranou súkromia a rastúcim problémom sexuálneho zneužívania.

Novinkou sú povinnosti pre poskytovateľov online hier a pornografického obsahu. Pozíciu výboru budú ešte europoslanci obhajovať v rokovaniach s členskými štátmi, ktoré sa na pozícii zatiaľ nezhodli.

Epidémia sexuálneho obťažovania detí

Slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová bola tieňovou spravodajkyňou politickej skupiny Renew Europe k nariadeniu v poradnom Výbore pre kultúru a vzdelávanie, a ako členka výboru LIBE za návrh zahlasovala.

„Dôležité je, že sme našli kompromis, pretože bez prijatia tohto návrhu by sa detekcia úplne prestala vykonávať. Zažívame epidémiu sexuálneho obťažovania detí. Predátori zistili, že je smiešne jednoduché donútiť deti poslať im svoje fotky a videá a stal sa z toho lukratívny biznis,“ uviedla.

Dodala, že jej cieľom bolo cez prevenciu minimalizovať možnosti predátorov kontaktovať deti, rýchle a zrozumiteľné možnosti nahlásenia obťažovania, vzdelávacie kampane a zber dát. Europoslankyňa chce tému otvoriť aj na národnej úrovni.

Deti sú najzraniteľnejšie doma

„Väčšina rodičov o tom netuší, ale Slovensko má diery v legislatíve a hotline na nahlasovanie obsahu vznikla len nedávno. Nová vláda si o tejto téme dala do programového vyhlásenia jednu generickú vetu, a preto sa chcem v tejto veci obrátiť priamo na príslušných ministrov,“ upozornila Ďuriš Nicholsonová a dodala, že chrániť deti treba nielen na ihriskách, na cestách či v školách, ale najzraniteľnejšie sú doma, keď sa hrajú na počítači.

Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) v tejto súvislosti zdôraznila, že v dnešnom svete sme neustále pozadu voči rýchlemu vývoju technológií a možnostiam, ktoré technológie prinášajú pre páchateľov trestnej činnosti.

Upravený pôvodný návrh

Preto je absolútne nevyhnutné zamerať pozornosť na posilnenie stratégií ochrany detí pred sexuálnym zneužívaním online. „Ešte viac preto musíme zapojiť všetkých relevantných aktérov a využiť všetky zákonné možnosti,“ skonštatovala Lexmann.

Návrh nariadenia EÚ v tejto oblasti sa však podľa nej od začiatku spájal aj s obavami z narušenia súkromia používateľov online komunikačných systémov, keďže podľa medializovaných informácií mal smerovať k plošnému skenovaniu všetkých komunikácií vrátane tých, ktoré sú zabezpečené tzv. systémom šifrovania („encryption“).

„V Európskom parlamente sme upravili pôvodný návrh, ktorý by istým spôsobom umožňoval skenovanie všetkých súkromných komunikácií na prítomnosť potenciálne nelegálnych obrázkov. Európsky parlament tiež plne z rozsahu legislatívy vylúčil zašifrované systémy („encrypted systems“). Obavy zo straty súkromia tak nie sú opodstatnené,“ doplnila Lexmann.

Vyspelý softvér na rozoznávanie obsahu

Aj v súčasnosti sa detekcia vykonáva na základe dobrovoľnej iniciatívy najväčších poskytovateľov, kam patrí Facebook, Instagram či Whatsapp.

Používajú vyspelý softvér na rozoznávanie obsahu, a ak si dvaja predátori vymenia fotky detí, posiela sa o tom hlásenie poskytovateľovi služby. V prípade potvrdenia zo strany analytikov sa dostane hlásenie až do rúk vyšetrovateľov.

Detekciu robia už viac ako 10 rokov a v Únii kvôli nej prijali výnimku na spracúvanie osobných údajov, ktorá vyprší v roku 2024. Nové nariadenie ju má nahradiť.

Počet hlásení stúpol

Počas posledných rokov stúpol počet hlásení o 6 000 percent. V roku 2020 prijala globálne pôsobiaca organizácia National Center for Missing and Exploited Children viac ako tri milióny hlásení z Únie.

Hlásenia pochádzajú najmä z automatických detekcií a iba dve percentá priamo od obetí. Upozornenia na výskyt materiálu, ktorý zobrazuje zneužívanie detí poskytovateľov zo súkromnej komunikácie, najmä Facebooku, tvoria dnes väčšinu podnetov na začatie vyšetrovania obťažovania detí, v niektorých členských štátoch až 80 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Ďuriš NicholsonováMiriam Lexmann
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska úniaKDH Kresťanskodemokratické hnutie