Slovensko IT končí, podľa Rašiho má Remišovej projekt miliónové straty a nie je životaschopný (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIRRI: PVV k regionálnemu rozvoju a informatizácii
Zľava: Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši a štátny tajomník MIRRI SR pre oblasť regionálneho rozvoja Michal Kaliňák počas tlačového brífingu na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 9. apríla, 14:10

Štátna spoločnosť Slovensko IT nie je životaschopná, nemá pridanú hodnotu a bude musieť ukončiť svoju činnosť pre vysokú stratu.

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) o tom informoval v utorok s tým, že stratu bude musieť uhradiť štát. Podľa neho pre chýbajúce účtovníctvo firmy nie je známa presná výška jej straty za minulý rok, ale ako podotkol, je isté, že presiahne 2,8 milióna eur.

Firma nemôže ďalej fungovať

„Kumulovaná strata spoločnosti od jej vzniku bude sedem miliónov eur. A preto aj na základe toho, že riadené ukončenie spoločnosti bude mať svoje náklady, faktúra za túto spoločnosť bude v objeme minimálne desať miliónov eur,“ povedal Richard Raši, ktorý je ministrom informatizácie takmer pol roka.

Ako podotkol, keby firmu nechali ďalej fungovať, uvedená suma by narástla o niekoľko miliónov eur. Za zodpovedných za túto situáciu v Slovensko IT označil bývalé vedenia ministerstva informatizácie na čele s Veronikou Remišovou a neskôr Petrom Balíkom, ako aj vtedajšieho poradcu a štátneho tajomníka pre IT Jána Hargaša (poslanec za Progresívne Slovensko).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stratou vyplatilo odmeny

Bývalé vedenie Slovensko IT podľa ministra v roku s rekordnou stratou vyplatilo odmeny sebe a zamestnancom za vyše 400-tisíc eur, a to nad rámec zmluvne dohodnutej pohyblivej zložky mzdy. Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) v minulosti zistil vo firme takmer 30 nedostatkov.

„Napríklad, osem mesiacov po vzniku tejto spoločnosti chodili zamestnanci do práce, mali plné mzdy a nebola im zadaná žiadna práca,“ pripomenul Raši. Náklady firmy za toto obdobie dosiahli takmer 3 milióny eur, vrátane miezd, odmien a prenájmu priestorov. Dodal, že firma predtým platila za prenájom v lukratívnych priestoroch bizniscentra 240-tisíc eur, nové vedenie dohodlo zľavu na polovicu.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Peter Kubovič informoval o problémoch s informačným systémom e-Forms, ktorý dodala štátna akciovka. V tejto súvislosti musel viackrát informovať bývalého premiéra, ministra informatizácie a štátnych tajomníkov.

Problém so systémom e-Forms

„S ťažkosťami sa projekt e-Forms nasadil. Tento projekt nebudeme vedieť zrejme udržať,“ upozornil šéf ÚVO s tým, že si vyžaduje neustále zmeny podľa požiadaviek Európskej komisie. „Celkom reálne nám hrozí, že od septembra tohto roku verejní obstarávatelia nebudú vedieť zasielať oznámenia o zákazkách. Je to kritická situácia aj pre Úrad pre verejné obstarávanie,“ uviedol Kubovič.

Cez e-Forms boli prepojené aj všetky staré systémy úradu a hrozí, že nebude môcť napĺňať ani iné svoje kompetencie. Podľa predsedu ÚVO doteraz trvajú reklamácie dodaného informačného systému, s ministrom informatizácie a možno s celou vládou treba hľadať riešenia na záchranu fungujúceho verejného obstarávania. Európska komisia ponúkla svoj informačný systém, ten však nie je prispôsobený pre zaužívané postupy verejného obstarávania v SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján HargašPeter BálikPeter KubovičRichard RašiVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaHlas - sociálna demokraciaMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradProgresívne Slovensko (PS)Slovensko ITÚVO Úrad pre verejné obstarávanie