Vedci zistili, že umelá inteligencia je v rozpoznávaní gramatických chýb horšia ako ľudia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
umelá inteligencia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Umelá inteligencia je v rozpoznávaní gramatických chýb horšia ako ľudia. Ako referuje web techxplore.com, vyplýva to zo štúdie vedcov z Humboldtovej univerzity v Berlíne, Autonómnej univerzity v Barcelone a Katalánskeho inštitútu pre výskum a pokročilé štúdie.

Nesprávne odpovede umelej inteligencie

Vedci zistili, že kým ľudia dokážu rozpoznávať gramatické chyby vo vete, umelá inteligencia nie. Štúdia používala dva chatboty GPT3 a ChatGPT. Ľudia zapojení do experimentu aj chatboty dostali veľmi jednoduchú otázku: „Je táto veta gramaticky správna?“

Kým ľudia odpovedali správne, umelá inteligencia dala veľa nesprávnych odpovedí. Výskumníci zistili, že aplikácie umelej inteligencie väčšinou používajú štandardnú stratégiu odpovede „áno“, bez ohľadu na to, či je odpoveď správna alebo nie.

„Výsledok je prekvapivý, pretože tieto systémy sa ‚učia‘ na základe toho, čo je v jazyku gramaticky správne a čo nie,“ vysvetľuje výskumníčka Vittoria Dentella, ktorá štúdiu viedla.

Dvojitý nesúlad medzi ľuďmi a AI

Prostredníctvom tréningového procesu sú týmto modelom uvedené príklady viet, ktoré sú gramaticky nesprávne, a potom je poskytnutá správna verzia. U ľudí to tak nie je. Štúdia teda ukazuje, že medzi ľuďmi a umelou inteligenciou existuje dvojitý nesúlad.

Ľudia nemajú prístup k „negatívnym dôkazom“. Umelá inteligencia však nedokáže rozpoznať jednoduché gramatické chyby, zatiaľ čo ľudia to dokážu okamžite a bez námahy. Ako uzatvára Vittoria Dentella, výsledky štúdie naznačujú, že sa musíme kriticky zamyslieť nad tým, či má AI skutočne jazykové schopnosti podobné ľuďom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať