Za masívnym výpadkom webov svetových médií stála softvérová chyba, ukrývala sa v aktualizácii

Hacker, počítač
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Za utorkovým výpadkom, ktorý zasiahol spoločnosť Fastly a na krátko odstavil popredné svetové webstránky, je podľa firmy softvérová chyba. Tá sa podľa nej spustila, keď zákazník zmenil nastavenie.

Nefungovali webstránky médií

V dôsledku problému vo Fastly, ktorá poskytuje cloud computingové služby, sa používatelia nemohli pripojiť k viacerým webstránkam, ako napríklad novín The New York Times a The Guardian, platforiem Twitch a Reddit či britskej vlády.

„Zažili sme globálny výpadok pre neobjavenú softvérovú chybu, ktorá sa objavila 8. júna, keď ju spustila platná zmena konfigurácie zákazníka,“ vysvetlil v blogu viceprezident Fastly pre techniku a infraštruktúru Nick Rockwell.

Test chybu neodhalil

Výpadok bol podľa neho „rozsiahly a závažný“, ale firma ho rýchlo identifikovala, izolovala a odstavila. Po 49 minútach už fungovala väčšina jej siete. Chyba bola súčasťou májovej aktualizácie softvéru. Fastly sa podľa Rockwella usiluje zistiť, prečo na ňu neprišli už počas testovania.

Utorkový incident podľa agentúry AP zdôrazňuje, ako je internet vo svete závislý od spoločností ako Fastly, ktoré fungujú „v zákulisí“ a poskytujú dôležitú infraštruktúru, a posilňuje obavy z ich zraniteľnosti voči vážnejším narušeniam činnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fastly