Výbor sa na podpore zákona o vlastenectve nezhodol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slota
Foto: SITA

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Návrh poslanca Imre Andruskó z SMK, aby školy každoročne 14. septembra pri príležitosti narodenín lídra SNS Jána Slotu usporadúvali povinne triednické hodiny a iné slávnosti, zdvihol zo stoličiek koaličných poslancov parlamentného školského výboru. Po jeho prednesení opustili dnešné rokovanie výboru o návrhu zákona o podpore vlastenectva z dielne národniarov. „Myslím, že toto sa vymyká poslaniu Národnej rady SR a na tomto cirkuse sa určite podieľať nebudeme,“ odôvodnila odchod Oľga Nachtmannová zo Smeru. Spolu s ňou odišli aj jej stranícky kolega Dušan Galis, Valentín Švidroň zo SNS a Jozef Tarčák z ĽS-HZDS.

Podľa Lászlóa Szigetiho z SMK dôvodom odchodu poslancov nebol pocit škandálu, ale veľká pravdepodobnosť, že by návrh zákona o podpore vlastenectva vo výbore „nevedeli pretlačiť.“ Z jedenástich členov totiž boli na rokovaní deviati, Milan Géci zo Smeru sa ospravedlnil a jeho spolustraník Stanislav Kubánek tiež chýbal. Opozícia tak bola v prevahe. Aj podľa predsedníčky výboru Tatiany Rosovej koaliční poslanci využili príležitosť, ako sa vyhnúť hlasovaniu o tomto spornom návrhu zákona. „Považujem to skôr za šikovný obštrukčný ťah než za vyjadrenie postoja k návrhu. Každý poslanec či už opozície alebo koalície musí zniesť návrh svojho kolegu a mal by byť pripravený o ňom diskutovať,“ zhodnotila.

Andruskó na konci rokovania svoj návrh stiahol. Ako vysvetlil, myslel to ironicky a návrh by stiahol v každom prípade, či už by sa o ňom hlasovalo alebo nie. Poslanci školského výboru k návrhu zákona žiadne uznesenie neprijali, keďže neboli uznášaniaschopní. „Tým, že sme neprijali uznesenie, z nášho pohľadu sa na tom nič nemení, pokiaľ sa výbor pre kultúru a médiá, ktorý je v tomto prípade gestorským, nerozhodne inak,“ dodala Rosová.

Návrh zákona na podporu vlastenectva, ktorý vypracoval predseda SNS Ján Slota spolu s Rafaelom Rafajom, posunulo plénum Národnej rady SR do druhého čítania počas rokovania decembrovej schôdze. Zákon počíta s tým, že výchova k vlastenectvu by sa mala dostať do osnov. Každý školský týždeň by sa začínal hymnou a v triedach by tiež nemal chýbať štátny znak, zástava, text hymny a preambula ústavy. Návrh zavádza aj nový inštitút – sľub vernosti Slovenskej republike, ktorým sa starostovia, úradníci, poslanci a ďalší komunálni politici zaviažu chrániť celistvosť a suverenitu krajiny. Sľub má čakať aj 15-ročných tínedžerov pri preberaní občianskeho preukazu.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan GalisJán SlotaOľga NachtmannováStanislav Kubánek