Vyčerpaní lekári v Žiline robia, koľko zvládajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekar
Žilinská fakultná nemocnica. Nemocnica je jedným z pätnástich zariadení, ktorého sa dotkne vyhlásenie núdzového stavu po odchode lekárov. Žilina, 29. november 2011 Foto: SITA/Lukáš Macek

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 2. decembra (WEBNOVINY) – V žilinskej fakultnej nemocnici robia vyčerpaní lekári len akútne stavy.

Na väčšine kľúčových oddelení žilinskej fakultnej nemocnice sa o akútne stavy starajú len jeden či dvaja atestovaní lekári, ktorí sú v službe aj 48 až 72 hodín.

Víkend môže byť podľa vedenia nemocnice kritický, môže totiž dôjsť k vážnemu ohrozeniu zdravia a životov.

„Na niektorých kľúčových oddeleniach pribudli ochorenia lekárov. Zatiaľ sa akútne výkony robia, len upozorňujeme, že dochádza k situáciám, že na oddeleniach zostali jeden-dvaja atestovaní lekári a tí za chvíľku budú vyčerpaní a nebudú už adekvátne môcť poskytovať ani túto akútnu zdravotnú starostlivosť,“ povedal primár chirurgického oddelenia a zároveň námestník nemocnice Rastislav Johanes.

Žilinská nemocnica prišla 1. decembra o 90 lekárov, ktorí aj po uplynutí výpovednej lehoty trvali na svojich výpovediach. Pracovné príkazy v rámci núdzového stavu sa podľa Johanesa podarilo doručiť len približne polovici z nich.

„Aj keď tí lekári dostanú doručené pracovné príkazy, to situáciu nevyrieši, nakoľko môžu naďalej túto činnosť obštruovať cez rôzne iné formy neprítomnosti na pracovisku, ako sú napríklad PN-ky, čo sa im nedá zazlievať,“ dodal Johanes.

Vojenskí lekári situáciu nevyriešia

Situáciu podľa neho nevyriešia ani vojenskí lekári, ktorých im poslali na pomoc. „Napriek tomu, že nám tu prišli aj traja vojenskí lekári anestéziológovia, treba povedať, že sú bez atestácie a samostatne v žiadnom prípade nemôžu uspávať.“

Johanes pevne verí, že sa odborári s predsedom parlamentu dohodnú. „Myslím si, že je najvyšší čas, aby sa tie rokovania ukončili, aby sa dohodli a lekári sa vrátili. Oni sú ochotní vrátiť sa do nemocníc. A buďme realisti, cez ten víkend už môže dôjsť k skutočne vážnemu ohrozeniu zdravia a životov,“ povedal námestník nemocnice.
Lekár
Foto: SITA/Tomáš Somr

Koncom septembra dalo v žilinskej fakultnej nemocnici výpoveď 115 zo všetkých 233 lekárov, výpovede nestiahlo 90 lekárov.

Od vyhlásenia núdzového stavu stiahlo výpoveď zatiaľ len osem lekárov.

Ohrozené sú najmä gynekologické oddelenie, ARO, úrazovka a urológia, na týchto oddeleniach totiž dali výpovede takmer všetci tamojší lekári.

Chirurgia a traumatológia bude pre pacientov liptovskomikulášskeho regiónu dnes od 15:00 k dispozícii najbližšie až v Poprade. Ako agentúru SITA ďalej informoval riaditeľ liptovskomikulášskej nemocnice Štefan Köhler, s pacientmi z Liptovského Mikuláša im totiž už nedokáže pomôcť ani vyťažená ružomberská vojenská nemocnica. Zo 16 lekárov, ktorým liptovskomikulášska nemocnica doručila pracovné príkazy, nenastúpilo dnes do služby 11. Ide najmä o chirurgov, traumatológov a anestéziológov.

V liptovskomikulášskej nemocnici dalo výpovede 54 zo všetkých 95 lekárov. Od minulého týždňa však výpovede stiahlo 34 lekárov. Zo zostávajúcich dvadsiatich lekárov si pracovné príkazy prevzali šestnásti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať