Východné Slovensko opäť bojuje s povodňami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne
Foto: SITA/Marián Angelovič

KOŠICE/TREBIŠOV 1. júna (WEBNOVINY) – Vytrvalé dažde začínajú spôsobovať prvé problémy na Spiši. V obci Lučivná v okrese Poprad sa vylial miestny potok a zaplavil niekoľko pivníc rodinných domov na začiatku obce. Podľa informácií z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Poprade hasiči vyťahujú vodu asi zo štyroch pivníc rodinných domov. Starosta obce už vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity. Vytrvalý dážď zdvihol aj hladinu miestneho potoka v Gelnici. Rozbúrený potok strhol mostík, ktorý vytvoril prekážku v odtoku vody a tá sa vylieva do okolia a ohrozuje rodinné domy v blízkosti potoka. V ostatných okresoch na Spiši, v Kežmarku, Levoči, Starej Ľubovni a Spišskej Novej Vsi zatiaľ hasiči pre zvýšené hladiny potokov zasahovať nemuseli.

Osemdesiat vojakov opäť bojuje s vodu pri Zemplínskom Hradišti

Štyridsať vojakov z michalovského mechanizovaného práporu a rovnaký počet zo zmiešaného mechanizovaného práporu Trebišov bolo dnes nasadených na pomoc pri hroziacej povodni pri obci Zemplínske Hradište – časť Július. „Vojaci plnia, vozia a ukladajú vrecia s pieskom pri prečerpávacej stanici, kde sa opäť hladina Ondavy nebezpečne zvýšila, „ uviedol hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Vojaci na rovnakom mieste zasahovali už 17. mája, kedy sa im podarilo zabrániť preliatiu hrádze a vyliatiu rieky z koryta. Kritická povodňová situácia na Slovensku si v ostatných týždňoch vyžiadala nasadenie stoviek vojakov a desiatky kusov techniky.

Na zásah a pomoc civilným zložkám je pripravených viac ako 3 000 vojakov s viac ako 1 000 kusmi ženijnej, protichemickej, spojovacej, prepravnej a uvoľňovacej techniky, rovnako aj vrtuľníky vzdušných síl. O pomoc ozbrojených síl môžu požiadať jednotlivé krízové štáby a povodňové komisie. Ozbrojené sily SR nepretržite monitorujú vývoj stavu vodných hladín a prijímajú opatrenia na zabezpečenie možného zásahu na celom území Slovenska. V minulosti už vojaci viackrát zasahovali pri ochrane životov, zdravia a majetku občanov spevňovaním brehov a hrádzí vrecami s pieskom, aby zabránili ďalšiemu vylievaniu riek z korýt. Pomoc civilným zložkám pri zmierňovaní alebo likvidácii následkov živelných pohrôm a katastrof vyplýva ozbrojeným silám SR z ústavy a príslušných zákonov.

V okrese Trebišov je znova vyhlásená mimoriadna situácia

Prednosta obvodného úradu Trebišov Róbert Puci dnes znova vyhlásil mimoriadnu situáciu v okrese a zriadil krízový štáb. „Mimoriadnu situáciu som vyhlásil, pretože hladiny Ondavy a Latorice stúpajú a hrozí pretrhnutie hrádzí. Na Ondave na trebišovskej strane prednedávnom povodeň pretrhla hrádzu a ešte nie je opravená. Zatiaľ je provizórne zasypaná len časť. Požiadali sme o pomoc armádu a momentálne už 80 vojakov ukladá vrecia a zvyšuje umelú hrádzu v prietrži,“ povedal Puci. Doložil, že obavy majú z vývoja na rieke Latorica, hladina ktorej dosiahla prvý stupeň povodňovej aktivity a stále stúpa. „Hrádze sú pritom rozmočené, takže sa začalo so spevňovaním päty hrádze navážkou kameňa a utesňovaním miest, kde začala presakovať voda,“ povedal Puci.

Tretí stupeň povodňovej aktivity v okrese Trebišov je v obci Kuzmice, kde voda zaplavuje rómsku osadu, obyvatelia však odmietli evakuáciu, ako aj v obciach Michaľany, Čerhov, Kazimír, Hrčeľ, Čeľovce, Bieľ, Klin nad Bodrogom.

Kritická je situácia aj v okres Košice – okolie, kde obce ohrozujú rieky Hornád, Torysa, Olšava a Bodva. Tretí stupeň povodňovej aktivity už vyhlásili obce Čaňa, Ždaňa, Seňa, Kechnec, Milhosť, Nižná Myšľa, Kalša, Nový Salaš. V uvedených obciach sa čerpá voda z pivníc a robia sa záchranné práce už od dnešného rána „Miestny potok a spodná voda zaplavuje pivnice v obci Valaliky, kde vyhlásili popoludní tretí stupeň,“ informovala predsedníčka povodňovej komisie Oľga Kormošová.

Ako pre agentúru SITA uviedol Roman Ivančo z košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku, očakávajú ďalší vzostup hladín, ale nemalo by ísť o nič dramatické. „Uh a Latorica na ukrajinskej strane už kulminovali a stúpnu aj u nás, no vzostup nebude rapídny, zatiaľ však nevieme odhadnúť, akú výšku dosiahnu,“ povedal Ivančo. Doložil, že momentálne sa buduje prístupová cesta k hrádzi a robia sa zabezpečovacie práce.

Spodné vody zalievajú suterény domov

Intenzívny dážď na území Prešovského kraja zatiaľ nespôsobil záplavy, ale zem je presiaknutá a do suterénov domov presakujú spodné vody. Hasiči dnes čerpali vodu z pivníc vo Vranove nad Topľou na Sídlisku juh, v rómskej osade v obci Lučivná v okrese Poprad a vo Vyškovciach v okrese Stropkov.

Dážď v pondelok večer spôsobil zosuv pôdy v obci Kučín v okrese Bardejov, kde vyhlásil starosta III. stupeň povodňovej aktivity. Potok Kožanka sa síce nevylial, ale podmyl breh a na jednu z ulíc v dĺžke asi 50 metrov sa zosunula pôda. Ako uviedla pre agentúru SITA prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Bardejove Mária Hankovská, išlo o miestnu komunikáciu, ktorú v priebehu dnešného dňa obyvatelia obce vyčistili. Popoludní vyhlásili najvyšší stupeň ohrozenia aj v obci Kríže a II. stupeň v obciach Lukov a Livov, kde pramení Topľa. Tá sa podľa Hankovskej začala dvíhať. Problémy mali aj v Kochanovciach, kde miestny potok zalial studne. Dážď však výrazne stráca na intenzite a okolo 16:00 v regióne iba mrholilo.

Podľa informácií vedúcej odboru štátnej vodnej správy Krajského úradu životného prostredia v Prešove Boženy Jacko Lysákovej, od pondelka odvolali tretí stupeň v Prešovskom okrese obce Mirkovce a Brestov, naďalej však trvá vo Varhaňovciach. V okrese Bardejov tretie stupne trvajú od minulého týždňa v Šibe, Kľušove, Hervartove, Becherove a v meste Bardejov v časti Bardejovská Zábava. K ním pribudli Kríže a Kučín.

Hasiči sú na východe v plnej permanencii

Ako dnes ráno uviedol v telefonickom rozhovore Dušan Mydla z košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku, očakávajú ešte zhoršovanie a nepriaznivý vývoj aj dnes a v stredu. „Situácia po víkendových a nočných zrážkach sa zhoršuje a meteorológovia aj dnes predpovedajú úhrny zrážok až 50 milimetrov, takže vývoj nie je priaznivý. Začali stúpať hladiny veľkých riek – Hornád nad aj pod Ružínskou priehradou, Torysa, Hnilec, Olšava, Roňava. Stúpajú aj hladiny na riekach Uh, Latorica a Bodrog. Pršalo aj na Ukrajine, takže možno očakávať, že na týchto riekach hladiny ešte stúpnu,“ povedal Mydla.

Ako informuje internetová stránka SHMU, dnes ráno dosiahli tretí stupeň povodňovej aktivity rieky Olšava a Roňava, druhý má rieka Bodrog, Torysa pri Košických Olšanoch a Hornád pri Ždani. „Roňava je už znova vyliata, zatiaľ len na polia a lúky. Výrazne však stúpla hladina miestneho potoka, ktorý ráno o pol piatej už zatopil ulicu, dvory domov a cestu okolo obecného úradu. Premávku na ceste smerom na Kuzmice a Košice sme v zaplavenom úseku museli zastaviť, autá a autobusy to teraz obchádzajú po úzkych miestnych komunikáciách v obci. Je to už tretí raz za dva týždne. “ povedal dnes ráno starosta Michalian Štefan Tatranský. Doložil, že uvažovali o odklonení potoka, ale pôda je všade tak rozmočená, že akákoľvek technika, dokonca aj špeciálny traktor so širokými kolesami, sa zabára.

Ako informoval dôstojník operačného strediska Hasičského a záchranného zboru okresu Trebišov Valér Jacko, hasiči sú opäť v plnej permanencii. „Po výdatných dažďoch, keď stúpla predovšetkým hladina spodnej vody, sme pomáhali postihnutým ľuďom, ktorým zatopilo pivnice. Chlapi čerpali vodu vo Veľkých Trakanoch, Michaľanoch a v Kline nad Bodrogom. Keďže má pršať ďalšie tri dni, situácia sa bude zrejme ešte zhoršovať,“ povedal.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan VangaRóbert Puci