Vydržia firmy koronakrízu? Niektoré neprežijú ani tri mesiace, tvrdí prieskum

Bankrot, peniaze

Takmer 40 % firiem nebude vedieť za súčasných podmienok fungovať dlhšie ako tri mesiace a 67 % neprežije pri aktuálnej situácii dlhšie ako šesť mesiacov. Vyplýva to z prieskumu Americkej obchodnej komory v SR (AmCham Slovakia) k aktuálnej situácii medzi CEO svojich členských spoločností. Tie pritom spolu na Slovensku zamestnávajú približne 110 tis. pracovníkov.

Letné mesiace budú znamenať koniec

„V prípade pokračovania súčasnej situácie v súvislosti s pandémiou a absenciou cielených opatrení zo strany vlády tak letné mesiace budú s najväčšou pravdepodobnosťou znamenať koniec pre mnohých významných investorov na Slovensku,“ upozorňuje v tlačovej správe komora.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Takáto situácia by mala podľa AmCham Slovakia následne drastický efekt na zamestnanosť a až dvojitý negatívny efekt na verejné financie.

 „V prvom rade bude znamenať zásadný výpadok na príjmovej stránke štátneho rozpočtu aj rozpočtu samospráv v podobe chýbajúcich príjmov z daní z príjmu právnických a následne aj fyzických osôb. Sekundárnym efektom bude po znížení príjmov obyvateľstva aj zníženie kúpnej sily domácností, čo sa negatívne odzrkadlí na príjmoch z DPH,“ priblížila komora.

Bez práce budú státisíce ľudí

V prípade bankrotu spoločností sa pritom podľa nej bez práce ocitnú v odhadoch až stovky tisíc občanov Slovenska a výdavky na sociálne dávky, respektíve asistenciu zo Sociálnej poisťovne dramaticky vzrastú, čo bude predstavovať enormnú záťaž na rozpočet Sociálnej poisťovne a rozpočet verejnej správy.

Opýtaní členovia komory avizujú zhoršeniu výsledkov a prepad tržieb súvisiacich so zásadným obmedzením ekonomickej aktivity. Až 40 % respondentov predpokladá prepad tržieb minimálne o 30 a viac percent.

Za najdôležitejšie opatrenia na pomoc ekonomike výrazne postihnutej pandémiou koronavírusu považujú opýtané podniky opatrenia fiškálneho a pracovnoprávneho charakteru.

Jednoznačne najčastejšie sa opakujúce odporúčania boli podľa komory zníženie výšky, respektíve aspoň odloženie splatnosti zdravotných a sociálnych odvodov, ďalej odloženie splatnosti dane z príjmov a preddavkov na DPH, zvýšenie flexibility Zákonníka práce a zníženie byrokratickej záťaže.

Americká obchodná komora v SR

… je nezávislá nezisková organizácia financovaná výhradne z príspevkov svojich členov. Na Slovensku pôsobí už vyše 27 rokov. Medzi kľúčové piliere komory patrí vymožiteľnosť práva, zavádzanie inovácií, vzdelávanie a podpora talentov, ako aj regionálny rozvoj.

Americká obchodná komora združuje viac ako 319 slovenských a zahraničných firiem, medzi ktoré patria najväčší zamestnávatelia, malé a stredné podniky, ale aj neziskové organizácie a vzdelávacie inštitúcie. Prieskum uskutočnila od 19. do 26. marca 2020 na celkovej vzorke 56 respondentov, ktorí sú na pozícii CEO.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Americká obchodná komora