Vyhlásili laureátov Ceny Nadácie Tatra banky

Peter Kerekes

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Laureátom Hlavnej ceny Nadácie Tatra banky za rok 2009 v kategórii audiovizuálna tvorba sa stal Peter Kerekes za réžiu filmu Ako sa varia dejiny. Ocenenie mu spoločne s ostatnými laureátmi odovzdali na sobotňajšom 14. ročníku slávnostného udeľovania Ceny Nadácie Tatra banky. V kategórii divadlo je laureátom Boris Kudlička za scénografiu divadelného predstavenia Orfeus a Eurydika. Ocenenie v kategórii hudba si vyspieval za stvárnenie postavy Konzula v Pucciniho Madama Butterfly na javisku Opery SND Dalibor Jenis. Za literárny počin ocenili titulom laureáta Hlavnej ceny Pavla Rankova za román Stalo sa prvého septembra. V kategórii výtvarne umenie získal Hlavnú cenu Dezider Tóth, ktorý tvorí a vystavuje pod menom Monogramista T.D., za autorský album Repartitúry.

Piatich ocenených vybrali spomedzi pätnástich nominovaných. Cenou je bronzová soška Múzy od slovenského sochára a výtvarníka Daniela Brunovského vytvorená špeciálne pre túto príležitosť a finančná odmena vo výške 6 638,78 eur za hlavnú cenu, 3 319,39 eur za ocenenie Mladý tvorca.

Držiteľmi ocenenia Mladý tvorca pre rok 2009 je v kategórii audiovizuálna tvorba, film a TV Marko Škop za scenár a réžiu dokumentárneho filmu Osadné. V kategórii divadlo toto ocenenie získal Ondrej Kovaľ za titulnú úlohu v hre Amadeus a postavu Stiva v hre Anna Kareninová. Stanislav Palúch si cenu vyslúžil cenu v kategórii hudba za bohatú, vysoko kreatívnu koncertnú činnosť v uplynulej sezóne a za spoluprácu na dvojcédečku „Šeban – Godár – Breiner – Kolkovič“. Petra Pavlaca ocenili titulom mladý tvorca v kategórii literatúra za napísanie divadelnej hry Červená princezná, vo výtvarnom umení titul získala Lucia Nimcová za výnimočnú fotografickú tvorbu v uplynulom období.

Tradícia udeľovania Ceny Nadácie Tatra banky má svoje korene už v roku 1996. Od roku 2008 je v každej z piatich kategórií udelená aj špeciálna cena Mladý tvorca, ktorú získava mladý umelec aktívne pôsobiaci v niektorej umeleckej oblasti. Za obdobie štrnástich rokov boli ocenení 54 umelci hlavnou cenou, 10 mladých aktívnych umelcov získalo špeciálnu cenu Mladý tvorca.

Každý laureát má možnosť stať sa členom Akadémie, ktorá dáva návrhy na nominácie umelcov. O výbere víťazov rozhoduje porota. V súčasnosti má Akadémia 34 členov. Členmi poroty sú Jozef Bednárik, Eva Borušovičová. Laco Lučenič, Dušan Dušek, Peter Michalica, Mário Radačovský, Ján

Hoffstädter, Emil Horváth ml., Miroslav Uličný a Peter Princ. Pri príležitosti udeľovania Ceny Nadácie Tatra banky za umenie je dnes Deň otvorených dverí Slovenského národného divadla.

Agentúru SITA informoval hovorca Tatra banky Boris Gandel.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BednárikLaco LučeničMarko ŠkopPeter Kerekes