Výlet do najväčšieho golfového klubu Mission Hills II

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Ilustračné foto Foto: SITA/AP

Šokujúci Šanghaj

Je niekoľko možností, ako sa zo Slovenska dostať na Mission Hills. Jedna z nich vedie cez Šanghaj. Tento megapolis, kde údajne žije okolo dvadsať miliónov obyvateľov a denne sem dochádza ďalších päť, má veľa prívlastkov. Určite je to však najväčšie a najdynamickejšie mesto v Čínskej ľudovej republike. Dokonca patrí aj k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim metropolám sveta. Ak chcete pocítiť tep tohto krásneho, moderného, čistého a podľa mojich skúseností aj bezpečného veľkomesta, navštívte Pudong. Je moderným srdcom Šanghaja. Nechce sa mi veriť, že vyrástol na brehu rieky Huangpu za ostatných dvadsať rokov. Táto pompézna štvrť je známa doslova lesom sklenených mrakodrapov, trojpodlažných butikov najznámejších svetových značiek a množstvom päťhviezdičkových hotelov. Denne sa tu premelie desaťtisíce domácich i zahraničných turistov či biznismenov. A srdcom srdca, teda centrom Pudongu je šanghajské World Financial Center. Pripomína obrovský otvárač na fľaše. A potom susedný mrakodrap Jin Mao Tower, ktorý má 93 poschodí a výšku 421 metrov. No najvyššou stavbou je 632 metrov vysoká Shanghai Tower so 138 poschodiami. Krásna televízna veža Oriental Pearl je skutočným architektonickým drahokamom v hypermodernom lese mrakodrapov.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Napokon – Pudong je výkladnou skriňou nielen Šanghaja, ale celej Číny. Tamojší obyvatelia milujú luxus. Svedčia o tom nielen nadrozmerné limuzíny na uliciach, ale aj fakt, že keď vlani otvárali jeden z tunajších butikov, pred jeho vchodom stálo v rade desaťtisíc kúpychtivých Šanghajčanov. A na druhom brehu rieky Huangpu je iná pýcha Šanghaja, takmer jeden a pol kilometra dlhá trieda Bund, s budovami v štýle neoklasicizmu, art-deco či gotiky ako tichá spomienka na časy, kedy sa to všetko začalo. Mimochodom – na jej tvári sa výrazným spôsobom podpísal aj Slovák Ladislav Hudec, architekt, rodák z Banskej Bystrice, ktorý sa do Číny dostal po 1. svetovej vojne útekom z ruského zajatia. Počas svojho tridsaťročného pôsobenia v Šanghaji postavil asi šesťdesiat rôznych budov, z nich dnes je tretina na zozname kultúrnych pamiatok. Je medzi nimi aj Park hotel s bankou. Keď ho v roku 1934 otvárali, bola to najvyššia budova sveta, mimo územia USA.

Shenzhen

Akosi sa zo Šanghaja nechce odísť, ale nás čaká Mission Hills Golf Club, 216 jamiek, najväčšie zoskupenie golfových ihrísk na svete. Náš asi dvojhodinový let do druhého najväčšieho čínskeho prístavu Shenzhen trval dve hodiny. Shenzhen je mesto v provincii Guangdong a podľa rôznych zdrojov tu žije 4 milióny ľudí a až dvakrát toľko v celej „obci“. Pekne veľká obec. Inak táto „obec“ je známa aj tým, že patrí k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestám sveta, že tam žije najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí z celej Číny, že denne sem zo susedného Hongkongu dochádza za prácou takmer 10 000 Hongkongčanov a asi dva a pol tisíc študentov zo Shenzhenu chodí do škôl v Hongkongu.
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Autom zo shenzhenského letiska k ihriskám v Mission Hills to trvá asi štyridsať minút. Hneď po príchode ma v propagačných materiáloch o tomto nádhernom rezorte zaujali niektoré čísla: na svete je asi 50 000 golfových ihrísk, z nich približne 2 000 je v horskom prostredí, tisíc pri mori a iba 25 ihrísk je postavených na vulkanickej pôde. Príbeh vzniku rezortu v Mission Hills som podrobnejšie popísal v minulom príspevku. S myšlienkou oživiť pôdu ležiacu ladom prišiel svojho času otec golfu v Číne Dr. David Chu, dnešný prezident Mission Hills Golf Clubu. Dvanásť golfových legiend z celého sveta preniesli do juhovýchodnej Číny časť seba, svojej krajiny. Tak vznikol unikátny komplex. No dr. Chu pri každej príležitosti vysvetľuje, že to nie je obyčajný golfový klub. „Je to platforma na medzinárodnú obchodnú a kultúrnu výmenu. Je to miesto, kde sa stretáva Východ so Západom,“ dodáva dr. Chu a má pravdu. Od otvorenia tohto rezortu sa v areáli konalo viac ako 100 špičkových podujatí nielen v golfe, ale aj v tenise, stolnom tenise, cyklistike. Mission Hills navštevujú stovky významných osobností z celého sveta. Len týždeň pred našou návštevou tu bol napríklad Tiger Woods a urobil zopár lekcií pre tunajšou detskú golfovú školu. Od roku 2007 až do 2018 hostí Mission Hills Golf Club známy Omega World Cup, ktorý každý rok sleduje viac ako 800 miliónov domácností v 231 krajinách sveta. To je skutočne značka, ktorá je novým golfovým fenoménom.

Na ostrove Hainan

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Človeka golf baví asi päťsto rokov. Vraj najmä preto, lebo sa hrá na iných a iných ihriskách. A tak možno golfistov vidieť so svojim náradím na rovine, pri mori, v horách a dokonca aj v púšti. No len málo ihrísk existuje na vulkanickom podloží. Najkrajšia ázijská kolekcia dráh, postavených v takýchto nezvyčajných podmienkach, je práve na druhom najväčšom čínskom ostrove Hainan. Ešte pred päťdesiatimi rokmi to bol zapadákov, aký si nedokážete predstaviť. Od roku 1988 sa stal však tzv. zvláštnou ekonomickou zónou a od tých čias sem prúdia investície z celého sveta a ostrov sa mení na nepoznanie. Dnes má štatút samostatnej provincie. Pre tunajšie nádherné pláže, úžasnú prírodu a skvelé hotely sa Hainan často zvykne nazývať aj čínsky Havaj. Na ostrove leží 10 nových ihrísk, postavených na čiernej láve. Patria k dvanástim ihriskám na pevnine v Mission Hills a tvoria vlastne akýsi jeden celok. No vďaka iným, do slova sopečným podmienkach majú iný charakter. Napriek tomu, že sa pohybujete po trávovom koberci, hráte s iným, zvláštnym pocitom. Často sa po odpale cítite ako americký astronaut Allan Barlett Shepard, keď odpálil golfovú loptičku na mesiaci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať