Vyplácanie nemocenských dávok sa mení, neplatí pre všetkých

Peniaze
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Od začiatku januára 2015 sa pre niektorých zamestnancov zmenia pravidlá pre určovanie výšky nemocenskej dávky. V roku 2015 ide o zamestnancov, ktorí si nárok na dávku uplatnia v tomto roku, pričom do zamestnania nastúpili v roku 2014.

Kým podľa pôvodných pravidiel by sa im výška nemocenskej dávky počítala len z hrubých príjmov za rok 2014, po novom im Sociálna poisťovňa pri určení sumy dávky zohľadní hrubé príjmy za rok 2014 aj za rok 2015, teda za celé obdobie trvania nemocenského poistenia.

Rovnakým spôsobom sa bude toto pravidlo uplatňovať aj v ďalších rokoch. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobúda účinnosť od 1. januára 2015.

Novelu podporili aj poslanci Smeru

Takýto pozmeňujúci návrh v parlamente ešte v októbri 2014 presadil poslanec Jozef Mihál (SaS) a podporili ho aj poslanci za stranu Smer-SD.

Chce ním zabrániť špekuláciám pri uplatňovaní pravidiel určovania výšky nemocenskej dávky. Podľa Mihála bolo možné prijať zamestnanca v decembri na jeden deň, priznať mu na ten deň maximálny vymeriavací základ a od januára mu jeho hrubú mzdu znížiť.

Vymeriavať sa bude z celého obdobia nemocenského poistenia

Ak po 90 dňoch poistenia začne zamestnanec čerpať nemocenskú dávku, podľa pôvodných pravidiel sa mu výška dávky určí z decembrového maximálneho vymeriavacieho základu.

Podľa jeho schváleného návrhu sa bude pri určovaní výšky dávky zohľadňovať vymeriavací základ počas celého obdobia trvania nemocenského poistenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Mihál
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa