Výprava SFZ do JAR na žreb základných skupín

MS 2010
FIFA, futbal

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – V juhoafrickom Kapskom Meste sa v piatok 4. decembra so začiatkom od 19.00 h uskutoční žreb základných skupín záverečného turnaja majstrovstiev sveta vo futbale. Po historickom postupe z európskej časti kvalifikácie bude na MS 2010 v JAR štartovať aj slovenská reprezentácia Slovenska.

V sedemčlennej výprave, ktorá bude zastupovať SR pri spomenutom žrebe v International Convention Centre, sú okrem prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Františka Laurinca aj viceprezident SFZ Stanislav Strapek, generálny sekretár Miloš Tomáš, hlavný kormidelník Vladimír Weiss, technický vedúci A-tímu Róbert Tomaschek, tlačová hovorkyňa Janka Peráčková a Arndt Jaworski, výkonný riaditeľ UFA Sports Slovakia, nového marketingového partnera SFZ. „Pán Laurinec odcestoval po svojej linke, my ostatní šiesti máme termín odletu do JAR naplánovaný spoločne v utorok 1. decembra,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa SFZ Janka Peráčková. Priamo v Kapskom Meste sa k spomenutej sedmičke pridá aj veľvyslanec SR v Pretórii Ladislav Straka.

„Samotnému aktu žrebovania bude predchádzať služba poskytovania informácií zo strany lokálneho organizačného výboru a Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA. Počas troch dní od 3. do 5. decembra budú jednotlivým asociáciám k dispozícii pracovníci informujúci o ubytovaní tímov, doprave, vstupenkách, logistike a celkovej organizácii MS,“ doplnila J. Peráčková. Podľa jej slov dostanú jednotlivé asociácie tiež špeciálne informácie, týkajúce sa prípravného obdobia od finálového žrebu do ďalšieho seminára, ktorý sa bude konať vo februári 2010.

Piatkový žreb rozdelí 32 mužstiev záverečného turnaja MS 2010 do ôsmich štvorčlenných skupín, z každej z nich postúpia po I. fáze prvé dva tímy do osemfinále šampionátu. V prvom koši pre nasadené krajiny podľa rebríčka FIFA by mala figurovať aj organizátorská krajina JAR, ďalšie tri koše budú teritoriálne rozdelené. Slovensko by malo byť v druhom „európskom“ koši, tretí by mal byť juhoamericko-africký a štvrtý kôš ázijsko-severoamerický.

Hlavný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss sa pred žrebom nechce zamýšľať nad možnými protivníkmi. „Nemám vybratých ideálnych súperov, nakoľko žrebovanie je vždy vecou náhody a neviem ho ovplyvniť. Viem si však predstaviť, že by sme boli tým šťastným mužstvom, ktoré odohrá v Johannesburgu otvárací zápas svetového šampionátu,“ uviedol 45-ročný kormidelník A-mužstva, ktorý priviedol Slovensko po prvý raz v ére samostatnosti na majstrovstvá sveta vo futbale. „Po piatkovom slávnostnom ceremoniáli a žrebe bude jasné, na ktorých štadiónoch sa predstaví slovenská reprezentácia. Z tohto dôvodu absolvujú štyria členovia našej delegácie Strapek, Tomáš, Weiss a Tomaschek návštevy jednotlivých štadiónov, na ktorých sa odohrajú naše skupinové zápasy,“ doplnila informácie tlačová hovorkyňa SFZ.

Majstrovstvá sveta vo futbale sa začínajú v piatok 11. júna 2010 o 16.00 h miestneho času otváracím zápasom na štadióne v Johannesburgu a skončia sa presne o mesiac 11. júla 2010 finálovým zápasom o 20.30 h miestneho času tiež v Johannesburgu.

Slovenskí futbalisti by mali záverečnú prípravu na svetový šampionát v Juhoafrickej republike začať približne od 20. mája 2010. Na sústredení v Rakúsku by mužstvo do 1. júna odohralo aj dva prípravné zápasy. Jeden náročný duel s účastníkom MS (do úvahy údajne prichádzajú Anglicko, Nemecko, Holandsko, Grécko či Slovinsko, pozn.), druhý súboj by bol s nejakým regionálnym tímom. Pred odletom do JAR by sa malo uskutočniť ešte jedno stretnutie v domácom prostredí pre „slovenského diváka.“ Predtým v marcovom asociačnom termíne má slovenská reprezentácia v pláne absolvovať jeden zápas, pravdepodobne s Rakúskom.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Weiss
Firmy a inštitúcie SFZ Slovenský futbalový zväz