Vypustia satelit na kontrolu vesmírneho odpadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vesmír
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Vo štvrtok 8. júla plánuje Vojenské letectvo Spojených štátov amerických vyslať do vesmíru prvý satelit zameraný na monitoring tisícok úlomkov vesmírneho odpadu, ktorý obieha okolo Zeme. Jedinou misiou prístroja bude sledovať pozície iných satelitov a odpadu všetkých veľkostí voľne sa pohybujúceho na obežnej dráhe našej planéty. Ide o Space Based Space Surveillance (SBSS), ktorý stál 500 miliónov dolárov (v prepočte asi 400 miliónov eur) a od 8. júla, keď ho vypustia zo základne v Kalifornii, bude neustále monitorovať „premávku“ okolo Zeme. Pozemné radary a optické teleskopy, ktoré sa v súčasnosti používajú na sledovanie častí vesmírneho odpadu, sú efektívne iba počas jasných nocí a navyše mnohé z týchto prístrojov nie sú dostatočne výkonné na detekciu malých objektov.

Satelit SBSS je prvý svojho druhu a pravdepodobne sa vďaka nemu začne séria nových satelitov určených na lokalizáciu a sledovanie potenciálne nebezpečných objektov. Nový prístroj bude používať najmä Vojenské letectvo, hoci jeho údaje bude tiež využívať Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických a Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Odhaduje sa, že v súčasnosti sa na obežnej dráhe nachádza takmer tisíc funkčných satelitov a viac než 20-tisíc častí vesmírneho odpadu všetkých veľkostí, hoci niektorí sa domnievajú, že čísla sa môžu vyšplhať až na niekoľko miliónov úlomkov, ak sa vezmú do úvahy aj malé časti.

Satelit bude obiehať vo výške 627 kilometrov nad Zemou a mal by byť vybavený výkonnou kamerou namontovanou na pohyblivej osi tak, aby sa mohla orientovať na všetky smery. Všetky údaje a obrázky sa odošlú do leteckej základne Schriever v Colorade. So súčasnými prostriedkami sú Vojenské sily schopné spozorovať objekty o veľkosti desať centimetrov. Použitie nového satelitu zväčší precíznosť a umožní spozorovať dokonca ešte menšie objekty. Prístroj by mal slúžiť na zvýšenie bezpečnosti vesmírnych misií a na zníženie súčasného počtu kolízií.

Informáciu zverejnila webová stránka abc.es

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať