Výročie Breivikových vrážd zatienili kempujúci Rómovia

V nórskej metropole vybuchla bomba
Po výbuchu v centre nórskeho hlavného mesta Oslo, pri ktorom zomrelo 7 ľudí, a následnej streľbe na mládežníkov na ostrove Utöya, kde zomrelo najmenej 84 osôb, je bilancia teroristických útokov tragická. Polícia zatkla 32-ročného strelca Andersa Behringa Breivika podozrivého z vykonania oboch útokov. zatknutý bol označený ako ultrapravicový "kresťanský fundamentalista". Foto: nrk.no

OSLO 19. júla (WEBNOVINY) – Nórsko a s ním celá Európa si v nedeľu pripomenie prvé výročie vyčíňania masového vraha Andersa Breivika. Ten 22. júla 2011 usmrtil 77 ľudí, ktorých pamiatku si Nóri v nedeľu pripomenú.

V bohatej škandinávskej krajine sa budú konať početné náboženské obrady, na miestach oboch útokov položia vence a pri radnici v Osle sa bude konať koncert.

Nórsky premiér Jens Stoltenberg by sa krajanom a spolustraníkom mal prihovoriť prostredníctvom prejavu na ostrove Utöya, kam by mal prísť po omši v osloskej katedrále, na ktorú príde aj kráľovská rodina.

Nórska vláda aj rok po udalostiach deklaruje svoj cieľ zachovať krajinu otvorenou a demokratickou. Momentálne sa však nórska spoločnosť zmieta v horúcej debate, ktorú podnietili desiatky prevažne bulharských a rumunských Rómov, ktorí sa na týždne usadili pri katedrále v centre Osla.

Obrazom: Terorizmus sa preniesol do centra Nórska

Video: Kempujúci Rómovia v Oslo

Úrady si s nimi nevedeli rady a nakoniec odišli až na žiadosť duchovných. Rómovia tvrdili, že sa presunuli do centra z bezpečnostných dôvodov a pre údajne neopodstatnené kontroly zo strany policajtov.

Od katedrály sa presunuli na súkromné pozemky v Osle, čo okolití obyvatelia znášajú pomerne ťažko, keďže sa obávajú znečisťovania a kriminality.

Obrazom: Nórsko po útokoch zaplavila vlna smútku

Anders Breivik pred rokom najprv odpálil bombu v centre Osla, pričom usmrtil osem ľudí. Následne sa presunul k jazeru Tyrifjorden, kde na ostrove Utöya spustil paľbu na účastníkov letného tábora Robotníckej strany a zabil 69 z nich.

Nad svojimi činmi neprejavil ľútosť a označil ich za „nevyhnutné“. Ak 33-ročného extrémistu uväznia, za terorizmus a úkladne vraždy mu hrozí maximálne 21-ročný trest. Verdikt vo veci jeho psychického zdravia by mal byť známy 24. augusta.

V Nórsku sa začal proces s Andersom Breivikom
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikAnders BreivikJens Stoltenberg