Výročie okupácie v auguste 1968 je podľa premiéra Pellegriniho pripomienkou hrdinstva aj zrady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, 51. výročie, august 1968
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas pietneho aktu kladenia vencov k pamätnej tabuli venovanej obetiam okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy Danke Košanovej, Stanislavovi Sivákovi a kpt. Jánovi Holíkovi, pred budovou UK v Bratislave pri príležitosti 51. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968. Bratislava, 21. august 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Výročie okupácie Československa z augusta 1968 je pripomienkou hrdinstva aj zrady. Na tlačovej besede to pri príležitosti dnešného výročia augustových udalostí povedal predseda vlády Peter Pellegrini.

„Hrdinstva malého národa, ktorý do veľkej miery uveril a veril v silu a schopnosť postaviť sa vopred stanovenému geopolitickému rozdeleniu sveta a vybudovať si budúcnosť podľa svojich vlastných predstáv,“ povedal premiér.

Zradu zase predseda vlády spája s niektorými „oportunistickými a kariérnymi“ politikmi, ktorí po okupácii uprednostnili svoje osobné záujmy pred záujmami ľudí. „Je našou povinnosťou napĺňať odkaz odvahy ľudí z augusta 68, aby sme sa nemuseli hanbiť za spravovanie našej krajiny,“ dodal predseda vlády

21. august 1968

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR.

Sovietske vojská sa stiahli až v roku 1991. Nádeje vkladané do vtedajšieho obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti vedené prvým tajomníkom ÚV KSČ Alexandrom Dubčekom okupácia zmarila a nastúpila takzvaná politika normalizácie. Za prvého, neskôr generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa bol na jar roku 1969 zvolený Gustáv Husák, ktorý sa v roku 1975 stal aj prezidentom.

Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Československá vláda od 21. augusta do 3. septembra 1968 zaznamenala 72 mŕtvych, napokon ich priznala 90. Počty zranených sa líšili. Vojská za sebou nechali zničené cesty a rozstrieľané fasády domov. Podľa odhadov vtedajšieho ministerstva financií bola výška priamych škôd 1,4 miliardy korún.

Neskôr boli škody odhadnuté na 4,48 miliardy korún, nepriame škody však boli oveľa vyššie. V súvislosti s pozvaním vojsk Varšavskej zmluvy do krajiny sa pred súdom ocitli viacerí predstavitelia komunistického režimu, nikto však nebol potrestaný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pellegrini