Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rakovina
Foto: ilustračné, thinkstock
4. februára 2016 Zdravie od SITASITA Diskusia()

Výskyt zhubných nádorov na Slovensku stúpa

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Na Slovensku zaznamenajú lekári ročne takmer 30-tisíc nových prípadov rakovinových ochorení, pritom ešte v roku 1994 bol ročný počet nových ochorení menej ako 20-tisíc prípadov. Na onkologické ochorenia na Slovensku každoročne zomrie viac ako 6,5-tisíca mužov a päťtisíc žien, na celom svete je to približne 7,6 milióna ľudí. Motto Svetového dňa boja proti rakovine 2016, ktorý si celý svet každoročne pripomína 4. februára, aj pre závažnosť týchto faktov znie My môžeme, ja môžem (WeCanICan). Slogan chce podľa Ligy proti rakovine (LPR) zdôrazniť, že každý z nás, či už ako jednotlivec alebo ako kolektív, má dôležitú úlohu v boji proti rakovine.

„Jednotlivca povzbudzuje, aby sa rozhodol pre zdravý životný štýl, nepodceňoval prevenciu, pomáhal druhým, nebál sa sám žiadať o pomoc a aby bol sám sebou a vytváral si okolo seba čo najmenej stresové prostredie. Zároveň vyzýva združenia, skupiny či inštitúcie, aby boli vnímavé voči svojmu okoliu, šírili osvetu o podstate zdravého životného prostredia, prevencie, funkčného zdravotného systému či korektného a dobre fungujúceho štátu,“ uvádza

Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií patria na Slovensku rakovinové ochorenia dlhodobo medzi dve najčastejšie príčiny smrti s podielom okolo 25 percent. V roku 2014 zomrelo na rakovinu 13 643 osôb. „Výskyt zhubných nádorov v celej populácii stúpa. Podľa lokalizácie zhubných nádorov onkoportálu GLOBOCAN v roku 2012 bol na prvom mieste u mužov kolorektálny karcinóm s 2 347 prípadmi ochorenia. U žien patrilo prvé miesto rakovine prsníka s 2 643 prípadmi ochorenia, druhým najčastejšie sa vyskytujúcim zhubným ochorením u žien bol kolorektálny karcinóm a rakovine krčku maternice so 607 prípadmi ochorenia patrilo piate miesto vo výskyte ochorenia,“ uviedlo centrum.

Odporúčané články

Ultrazvuk môže pomáhať odhaľovať rakovinu prsníka Svetový deň boja s rakovinou pankreasu bude fialový

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...