Výsledky ME v cross country horských cyklistov

Cyklo

DOHŇANY 7. augusta (WEBNOVINY) – Majsterkou Európy v cross country horských cyklistov na kontinentálnom šampionáte v slovenských Dohňanoch sa v kategórii ženy-elite stala skúsená nórska pretekárka Gunn-Rita Dahleová-Flesjová. Tridsaťosemročná rodáčka zo Stavangeru figurovala na čele od štartu až do cieľa a na svoje konto si pripísala už piatu zlatú medailu z ME. Okrem toho v minulosti získala najcennejší kov na OH 2004 v Aténach, štyrikrát si vybojovala titul majsterky sveta a je aj viacnásobnou víťazkou seriálu Svetového pohára či MS v cross country maratóne.

Nórka v cieli zdolala striebornú Poľku Maju Wloszcovskú o 33 s, bronz putuje do Slovinska zásluhou Tanje Zakeljovej. Veľmi dobrý výsledok dosiahla domáca pretekárka Janka Števková, ktorú klasifikovali na 17. pozícii. Jej osobným maximom však naďalej zostávajú 13. miesta z kontinentálnych šampionátov v rokoch 2007 a 2010.

„Som veľmi vyčerpaná. Škoda úvodu, hneď v prvom kole som musela bežať, urobila som v ňom dve chyby. V závere mi trochu chýbali sily. Na druhej strane som veľmi rada, že som skončila sedemnásta. Lepšie, ako by som nedokončila. Som spokojná, fanúšikovia tu v Dohňanoch boli úžasní. Mojím tajným cieľom bolo umiestnenie do dvadsiatej pozície. Problémy mi trochu robil vietor, možno ak by sa preteky šli ešte raz, vyhla by som sa niektorým chybám a skončila by som lepšie,“ uviedla bezprostredne po prejazde cieľom Janka Števková. Ďalšia Slovenka v štartovom poli Elena Ondášová skončila na 44. mieste.

Cyklo

Medzi mužmi sa podarilo obhájiť minuloročné prvenstvo českému reprezentantovi Jaroslavovi Kulhavému, ktorý triumfoval pred dvojnásobným olympijským víťazom a štvornásobným majstrom sveta Francúzom Julienom Absalonom, bronz si vybojoval Švajčiar Florian Vogel. Trojica medailistov jazdila od úvodu spolu, no najprv z nej „odpadol“ Švajčiar Vogel a v poslednom ôsmom kole sa českému cyklistovi podarilo ujsť Francúzovi, ktorému napokon „nadelil“ 23 sekúnd.

Zo Slovákov sa najviac darilo úradujúcemu majstrovi SR Michalovi Lamimu, ktorého klasifikovali na 37. mieste. „Som veľmi rád, že sa mi vôbec podarilo preteky dokončiť. Umiestnenie mohlo byť aj lepšie, ale na trati som mal veľkú krízu, ktorú mi však vynikajúci slovenskí fanúšikovia pomohli prekonať,“ uviedol v cieli Michal Lami.

Výsledky:

Muži – elite: 1. Jaroslav Kulhavý (ČR) 1:45:38 h, 2. Julien Absalon (Fr.) +23 s, 3. Florian Vogel (Švaj.) +1:04 min, 4. Fabian Giger (Švaj.) +2:16, 5. Rudi van Houts (Belg.) +2:23, 6. José António Hermida Ramos (Šp.) +2:40, 7. Marco Aurelio Fontana (Tal.) +2:56, 8. Moritz Milatz (Nem.) +3:24, 9. Oliver Beckingsale (V. Brit.) +3:25, 10. Rubén Ruzafa Cueto (Šp.) +3:25,… 37. Michal Lami +10:20, 47. Milan Barényi -2 kolá, 59. Martin Haring -4 kolá, 63. Martin Kostelničák -4 kolá, 65. Martin Škopek -5 kôl, 69. Peter Jež -6 kôl, 70. Lukáš Bátora (všetci SR) -6 kôl.

Ženy – elite: 1. Gunn-Rita Dahleová-Flesjová (Nór.) 2. Maja Wloszcovská (Poľ.) +33 s, 3. Tanja Zakeljová (Slovin.) +58, 4. Irina Kalantievová (Rus.) +1:32 min, 5. Blajza Klemenčičová (Slovin.) +1:44, 6. Sabine Spetzová (Nem.) +2:00, 7. Elisabeth Öslová (Rak.) +2:20, 8. Sarah Kobová (Švaj.) +3:01, 9. Anja Gradlová (Nem.) +3:33, 10. Adelheid Morathová (Nem.) +3:46,… 17. Janka Števková +6:20, 44. Elena Ondášová (obe SR) -4 kolá.