Výsledky na MS sú satisfakciou za Peking, tvrdí šé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BERLÍN 24. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská atletika má za sebou jednoznačne najúspešnejšie vystúpenie na majstrovstvách sveta v ére samostatnosti. Čísla nepustia: kým na predchádzajúcich ôsmich šampionátoch sa Slováci dostali do dvanástky dovedna 19-krát, teraz na jedinom až šesťkrát a navyše kladivárka Martina Hrašnová okorenila účasť vo finále bronzovou medailou.

„Nepatríme medzi absolútnu svetovú špičku, ale nehráme ani druhé husle,“ pokúsil sa šéftréner zväzu Vladimír Bezdíček o realistické zhodnotenie slovenského účinkovania v Berlíne.

V medailovej bilancii dvoch stoviek zúčastnených krajín sa Slovensko ocitlo na lichotivom 32. mieste pred takými atleticky silnými krajinami, ako sú Taliansko, Bielorusko, Ukrajina, Grécko, Švédsko, Fínsko či Maroko. Ani jedna z nich nezískala v Berlíne medailu… V bodovaní krajín (1. až 8. miesto) patrilo Slovákom 38. miesto so 7 bodmi za bronz a jedno 8. miesto.

Slovensko poslalo na šampionát len 12 atlétov, o tretinu menej ako na MS 2007 do Osaky či na olympiádu do Pekingu. „Nominovali sme iba tých, ktorí splnili limity. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov nik nedostal výnimku, nemalo by to zmysel. Rozhodnutie nominovať len limitárov bolo podľa mňa veľmi dobrým krokom,“ prízvukoval Bezdíček. „Berlínske výsledky jasne dokázali, že tí, ktorí si udržiavali stabilne vysokú výkonnosť počas celej sezóny, dosiahli podobný štandard aj na šampionáte. Do tejto šestice patria Martina Hrašnová, Danka Velďáková, Maťo Tóth, Libor Charfreitag, Dima Vaľukevič a čiastočne aj Lucia Klocová. Druhá polovica trochu zaostala za očakávaním, ale jej výsledky na MS zodpovedali výkonom, aké dosahovali v sezóne. Naozaj sme od nikoho z nich nemohli čakať umiestnenie v prvej dvanástke.“

Pri troche šťastia mohlo byť účinkovanie Slovákov v Berlíne ešte radostnejšie. Danu Velďákovú, ktorá sa v kvalifikácii predviedla vo výbornej forme, delilo v trojskoku od šiestej priečky 12 a od medaily 33 cm. Ak by v rovnakej disciplíne Vaľukevič aj vo finále zopakoval výkon 16,96 z kvalifikácie, mohol byť tiež v prvej osmičke. Charfreitagovi zasa stačilo hodiť na postup do užšieho finále 73,72 m, čo bolo takmer o meter menej ako jeho dovtedajší najslabší výkon v sezóne. „Vždy rozhoduje výkon, ktorý pretekár predvedie v danej chvíli. Nemá zmysel porovnávanie s inými rokmi. Jediný, kto sa podľa mňa mohol naozaj ešte trošičku posunúť, bol Libor Charfreitag. Jednoducho však vo finále vychytil veľmi zlý deň a navyše každý dobre vie, že má celú sezónu zdravotné problémy,“ pripomenul šéftréner.

Pred šampionátom Vladimír Bezdíček upozorňoval, že z hľadiska možnej celkovej úspešnosti výpravy bude dôležitý najmä prvý súťažný deň. „Do finále postúpil Charfreitag, rovnako Velďáková v trojskoku a skvelý výkon na chodeckej dvadsiatke podal Tóth. To nás naštartovalo,“ zdôraznil: „V podstate potom už išlo všetko približne podľa scenára, aký sme si doma naplánovali.“

Šéftréner pri hodnotení výpravy vyzdvihol vystúpenie Martiny Hrašnovej. Banskobystrická kladivárka zvládla úlohu jednej z favoritiek na medailu na sto percent a odmenou jej bol bronz, už tretí pre Slovensko na MS v ére samostatnosti. „Keď som ju videl v rozcvičke pred kvalifikáciou, išiel som do kolien. Úplne ma vykoľajilo, ako hádzala. Napriek tomu som jej však vo finále veril. Vedel som, že sebavedomie jej nechýba. V kútiku duše som čakal medailu, ale bral by som aj piate miesto,“ priznal Bezdíček a zdôraznil ešte jednu dôležitú vec: „Martina sa konečne presadila aj medzi dospelými a vyvrátila všetky teórie o nestabilnej výkonnosti, psychickej labilite a nutnosti konzultácií s psychológom.“

Pozoruhodný a potešujúci je taktiež fakt, že kým po Kováčovom bronze na 110 m prekážok v roku 1997 na MS v Aténach musela slovenská atletika na ďalší čakať 10 rokov, tretí prišiel po Charfreitagovom osackom úspechu hneď na ďalšom šampionáte.

Po olympiáde v Pekingu sa slovenská atletika ocitla v paľbe ostrej kritiky zo strany Slovenského olympijského výboru. Nie celkom oprávnenej, lebo dve miesta v osmičke (6. Charfreitag a 8. Hrašnová) ešte nikdy predtým na OH nezaznamenala. „Myslím si, že naše berlínske výsledky sú satisfakciou za to, ako nás hodnotili po Pekingu. Olympiáda nám nevyšla úplne podľa predstáv, ale rozhodne to nebol prepadák, ako naše výsledky vtedy vyhodnotilo vedenie výpravy.“

Šéftréner privítal množstvo dopingových kontrol pred berlínskymi majstrovstvami sveta a počas nich, keď komisári odobrali okolo 1100 antidopingových vzoriek. „Čím viac testov, tým lepšie pre nás. Tento trend nám vyhovuje. Verím, že všetci naši idú čistou cestou, a takto stúpa naša šanca na veľmi dobrý výsledok, čo je podľa mňa na MS každé umiestnenie do 16. miesta. Svetová špička sa neuveriteľne rozširuje, pribúda krajín s kvalitnými pretekármi.“ Vladimír Bezdíček ostal po vlaňajšom valnom zhromaždení Slovenského atletického zväzu (SAZ) na poste šéftrénera len podmienečne do skončenia MS v Berlíne. On osobne by rád pokračoval vo funkcii ďalej. „Môj osud je v tomto prípade v rukách iných. Mám však chuť pokračovať a dotiahnuť to až do konca olympijského cyklu v roku 2012,“ skonštatoval.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Libor CharfreitagLucia KlocováMartina Hrašnová