Výsledky prieskumu sú neobjektívne, tvrdí Henbury

Pko
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 23. júna (WEBNOVINY) – Investor Henbury Development, ktorý vlastní pozemky pod pozemkom Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží v Bratislave, považuje výsledky prieskumu zverejnené mestom za neobjektívne a tendenčné. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa projektu Nové PKO Marta Bujňáková. Investor tak usúdil po konzultácii s odborníkmi. Postup kladených otázok a forma telefonického prieskumu v tak rozsiahlej problematike ako je PKO, kde treba skúmať aj súvislosti, je podľa investora minimálne neštandardná a účelová. Tento spôsob sa podľa investora štandardne používa pri prieskumoch menšieho rozsahu, ako napr. preferencie politických strán.

Nie je možné, aby v tak krátkom prišlo k takej radikálnej zmene názoru verejnosti

V nezávislom prieskume uverejnenom v Bratislavských novinách zverejnenom koncom mája požadovalo zachovanie budov PKO len 15,1 percenta Bratislavčanov. Oproti tomu 78,9 percenta respondentov požadovalo zachovanie funkcie kultúry a verejnej promenády v lokalite, čo je aj cieľom investora. „Podľa odborníkov na prieskumy nie je možné, aby v tak krátkom čase prišlo k takej radikálnej zmene názoru verejnosti. Údaje z prieskumu mesta preto považujeme za účelovo publikované bez pomenovania súvislostí,“ uviedla Bujňáková. Z prieskumu uverejneného mestom je tiež podľa investora zrejmé a jasné, že časť respondentov, ktorá je za zachovanie PKO, v nasledujúcich otázkach preferuje riešenie, ktoré nezaťaží extrémne zadlžený rozpočet mesta.

„Spoločnosť je pripravená rokovať s mestom o rôznych reálnych riešeniach budúcej podoby PKO a Bratislavského nábrežia. Diskusia o zachovaní celého PKO a následná zámena pozemkov by za predpokladu, že mesto vysporiada pozemky aj stavby na pozemkoch, mohla byť istým riešením vzniknutej situácie,“ uviedla Bujňáková. Je nutné si však podľa nej uvedomiť, že takéto riešenie by muselo byť zrealizované v krátkom čase a mesto by muselo poskytnúť relevantné záruky. Náklady spojené s vysporiadaním pozemkov a odkúpenia budov od štátu, by ale jednoznačne muselo znášať mesto v plnom rozsahu. Investor je napriek tomu toho názoru, že zachovanie koncertnej sály uprostred zastavaného územia nie je z dlhodobého hľadiska ideálne riešenie, nakoľko aj mestské kultúrne zariadenie musí rešpektovať zákon a zachovávať nočný pokoj. Takéto riešenie môže v budúcnosti spôsobovať problémy s rušením nočného pokoja a organizovaním kultúrno-spoločenských akcií po 22:00.

Rekonštrukcia PKO

Súčasný stav PKO je podľa investora po technickej stránke v nevyhovujúcom stave a ďalšie nemalé prostriedky bude mesto stáť rekonštrukcia tejto budovy. „Navrhnuté riešenie má v súčasnosti podobu ešte veľmi nekonkrétneho pseudoprísľubu nebola v ňom spomenutá nutnosť rekonštrukcie promenády v úseku pred navrhovanými pozemkami na zámenu, preto budeme v krátkom čase čakať na návrh mesta,“ uviedla Bujňáková. Pre investora by bolo veľkým sklamaním, keby išlo len o ďalšie populistické, politické a nereálne vyhlásenie mesta za účelom oddialiť riešenie situácie okolo PKO.

Milan Ftáčnik predloží alternatívu

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik chce mestským poslancom na najbližšom zastupiteľstve ponúknuť alternatívu, aby podporili zachovanie objektu Parku kultúry a oddychu (PKO) na dunajskom nábreží, a dohodu s investorom. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii. Urobil tak na základe verejného prieskumu agentúry Focus, z ktorej vyplýva, že za zachovanie existujúceho objektu PKO, ktoré by sa postupne rekonštruovalo, je 47 percent opýtaných, pričom 77 percent si myslí, že by mesto malo preferovať alternatívu dohody s investorom na kompromisnom riešení. Súčasťou materiálu o PKO, ktorý primátor predloží poslancom na zastupiteľstve 30. júna, bude právna a ekonomická analýza, urbanistické aspekty a výsledky verejnej diskusie. Telefonický prieskum na reprezentatívnej vzorke 600 obyvateľov Bratislavy sa uskutočnil od 6. do 9. júna. Respondenti boli vyberaní kvótnym výberom. Výberovými znakmi boli pohlavie, vek, vzdelanie a mestská časť Bratislavy, v ktorej respondenti bývajú. Verejný prieskum si u agentúry Focus objednal magistrát a stál ho 4 600 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Ftáčnik
Firmy a inštitúcie PKO