Vzdelanie ako jedna z priorít taiwanských aktivít v SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nan Yang Lee na škole
Nan-Yang Lee na škole

BRATISLAVA 14. januára (WBN/PR) – Jediné perpetum mobile, ktoré na Slovensku máme, je ľudský mozog. Kvalitní a vzdelaní ľudia sú najväčším bohatstvom krajiny a preto sme radi, že sa nám opäť podarilo sprostredkovať investíciu do vzdelávania našich detí prostredníctvom našich taiwanských partnerov,“ povedal Ivan Štefanec , predseda Slovensko-Taiwanskej parlamentnej skupiny dňa 13. januára počas odovzdávacieho ceremoniálu. Taiwanská vláda poskytla finančnú pomoc na zariadenie dvoch miestností s informačnou technológiou vo výške 8 000 eur, ktorú si podelili rovným dielom ZŠ Pavla Marcelyho a Gymnázium Ladislava Novomeského.

„Táto pomoc od taiwanskej vlády pre našu školu naozaj veľmi veľa znamená, pretože sme mali možnosť zlepšiť nielen učiace a vyučovacie techniky pre našich učiteľov, ale aj pre našich žiakov. Už len preto, že žiaci v dnešnej digitálnej spoločnosti využívajú tieto veci nielen doma, ale potrebujú sa s nimi zoznamovať ja v školách. Toto je budúcnosť,“ skonštatoval Gabriel Kalna, riaditeľ ZŠ Pavla Marcelyho. „Som veľmi rád, že práve Ružinovská škola bola tá, ktorá bola vybraná a vďaka podpore z Taiwanu sme vybudovali učebňu, ktorá spĺňa podmienky 21. storočia,“ dodal novozvolený starosta Dušan Pekár .

Podľa zástupcu Taiwanu na Slovensku pána Nan-Yang Lee, ich humanitárna pomoc má mnoho tvárí, nielen formu príspevkov na rozvoj vzdelávania, akým bola napríklad nedávna donácia rómskej základnej škole v Jakubanoch, zariadenia knižnice, pomoci pri renovácii historických hradov, ale tiež podobu poskytovania wifi služby v bratislavskom Starom meste na pomoc turistickému ruchu na Slovensku, ktorá sa spustí budúci týždeň.

Nan Yang Lee a Štefanec
Nan-Yang Lee a Štefanec

Ako člen medzinárodného spoločenstva je Taiwan viac než ochotný prevziať zodpovednosť a prispievať. Nielen investície, ktoré prináša táto ostrovná krajina Slovenskej republike, ale aj kultúrna výmena a podpora vzdelávacích inštitúcií je, popri vytváraní nových technológií, obchodných príležitostí či poskytovaní humanitárnej pomoci, jednou z priorít taiwanských aktivít v SR. Sme odhodlaní byť mierotvorcom, poskytovateľom humanitárnej pomoci, promotérom kultúrnych väzieb a tvorcom nových technológií a obchodných príležitostí. Chceme Taiwan urobiť národom, ktorý je rešpektovaný a inšpirujúci pre ľudí na celom svete,“ povedal pán Nan-Yang Lee počas donačnej slávnosti. Vyjadril taktiež nádej, že Taiwan bude pokračovať v službách spoločnosti a ocenil pomoc pána poslanca Štefanca pri výbere spomenutých škôl. Slovensko a Taiwan majú mnoho spoločného. Popri investíciách, Taiwan by rád podporil aj iné záujmy, ktoré vzájomne pomôžu obom krajinám spoločne prosperovať,“ vyjadril zámery vedúci úradu.

Podľa slov pána Lee, ľudia na Slovensku cítia nadšenie a priateľstvo voči Taiwanu a odrážajúc vzájomne prosperujúce vzťahy bude Taipejská reprezentačná kancelária, Bratislava pokračovať v podobných aktivitách aj v tomto roku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan PekárIvan Štefanec
Firmy a inštitúcie Taipejská reprezentačná kancelária, Bratislava