Washington vyšle na Blízky východ lietadlovú loď, chce predísť možným útokom Iránu

USA, lietadlová loď, USS Abraham Lincoln
Americká bojová lietadlová loď USS Abraham Lincoln. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 6. mája (WebNoviny.sk) – Rozhodnutiu Bieleho domu vyslať lietadlovú loď a vojenské jednotky do oblasti Blízkeho východu so zámerom varovať Irán predchádzali „jasné indície„, že Irán a ním podporované skupiny pripravovali možný útok na americké jednotky v regióne, uviedol pre americkú tlačovú agentúru Associated Press nemenovaný americký predstaviteľ obrany, ktorý si prial zostať v anonymite.

Nasadenie podľa neho schválil Pentagon, pretože americké jednotky na mori a súši boli potenciálnymi cieľmi útokov.

Znepokojujúce varovania

Bezpečnostný poradca Bieleho domu John Bolton vo svojom vyhlásení v nedeľu v noci uviedol, že Spojené štáty vysielajú bojovú skupinu lietadlovej lode USS Abraham Lincoln a bojovú jednotku bombardérov do regiónu Centrálneho velenia Spojených štátov, ktorý zahŕňa aj Blízky východ.

Tento krok je podľa Boltona reakciou na „množstvo znepokojujúcich a stupňujúcich sa indikácií a varovaní„.

Zintenzívňujú tlak na Irán

Neuviedol podrobnosti, Spojené štáty však chcú vyslať signál, že každý útok na záujmy Spojených štátov alebo jeho spojencov sa stretne s „neúprosnou silou„.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zintenzívňuje tlak na Irán. V máji 2018 Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody s Iránom a na krajinu uvalili sankcie. Nedávno tiež iránske Revolučné gardy zaradili na zoznam teroristických organizácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Iránske revolučné gardy