Watsonova výhra pomôže hľadať liek proti rakovine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
IBM logo
IBM logo

BRATISLAVA 24. februára (WBN/PR) – Watson nebol minulý týždeň jediným počítačovým systémom, ktorý zvíťazil. Druhým víťazom bol systém s názvom World Community Grid (WCG). Ide o virtuálny počítač, ktorý pomáha vedcom riešiť humanitárne problémy prostredníctvom sprístupňovania aktuálne nevyužívanej výpočtovej sily osobných počítačov na celom svete. Vedci, ktorí využívajú World Community Grid, totiž nezískali len 500 tisíc dolárov z Watsonovej miliónovej výhry. Profitovali aj z pozornosti, ktorú vzbudil minulotýždňový súboj počítača s ľuďmi. V porovaní s bežne sprístupnenou počítačovou kapacitou zaznamenal projekt WCG deň po súboji v špičke až 700% nárast počtu dobrovoľníkov, ktorí sa zo svojimi počítačmi zapojili.

V rámci projektu WCG, ktorý je iniciatívou medzinárodnej nadácie IBM, sa podarilo vytvoriť systém s výpočtovou kapacitou porovnateľnou so superpočítačmi. Využíva sa k riešeniu závažných problémov, napríklad na hľadanie lieku na HIV/AIDS, výskum rakoviny alebo dostupné čistenie vody. Princíp WCG spočíva v sprístupňovaní aktuálne nevyužívanej výpočtovej sily 1,7 milióna osobných počítačov 535 000 dobrovoľníkov vo vyše 80 krajinách, vrátane Slovenska. Táto výpočtová kapacita je k dispozícii vedcom, ktorí by si ináč nemohli dovoliť rýchle a náročné prepočty potrebné k ich výskumu.

WCG využili napríklad vedci z inštitútu Scripps Research Institute pri odhaľovaní dvoch nových zložiek, ktoré sa potenciálne môžu využiť pri vytvorení lieku na boj s AIDS. Zapojiť sa a darovať nevyužitú výpočtovú kapacitu svojho počítača takýmto prospešným projektom môže každý jednotlivec registrovaním na stránke www.worldcommunitygrid.org a inštaláciou bezplatného a bezpečného softvéru na svojom počítači.

500 tisíc dolárov, ktoré boli z Watsonovej výhry darované projektu World Community Grid, bude zaslaných priamo vedeckým pracovníkom zapojeným do WCG. Medzi príjemcov patria organizácie a projekty:

Help Fight Childhood Cancer (boj proti detskej rakovine): Chiba Cancer Center Research Institute & Chiba University / Japan

Discovering Dengue Drugs – Together (hľadanie lieku na horúčku dengue): University Texas Medical Branch & University of Chicago / USA

FightAIDS@Home (boj proti AIDS): Scripps Research Institute / USA

Computing for Clean Water (projekt čistej vody): Tsinghua University / China

Help Defeat Cancer (boj proti rakovine): Cancer Institute of New Jersey, Rutgers University & University of Pennsylvania / USA

Help Conquer Cancer (boj proti rakovine): Ontario Cancer Institute / Canada

Dodatočné zdroje umožnia urýchliť výskum, testovanie hypotéz a zabezpečenie prác, ktoré povedú k relevatným výsledkom, napríklad v podobe vakcín alebo vhodnej liečby.

Viac informácií o projekte World Community Grid nájdete na stránke: www.worldcommunitygrid.org

Celé znenie tlačovej správy nájdete na stránke: https://newsroom.ibm.com/

100 rokov IBM

Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a v roku 2011 oslavuje svoje sté narodeniny.

16. júna 1911 bola založená spoločnosť Computing-Tabulating-Recording Company (C-T-R) so sídlom v New Yorku, ktorá zamestnávala 1300 zamestnancov. Jej prvým predsedom predstavenstva sa stal George Fairchild. V roku 1924 sa spoločnosť C-T-R premenovala na International Business Machines Corporation (IBM) a pod týmto názvom aj dnes poskytuje svoje produkty, riešenia a služby klientom na celom svete. IBM pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva takmer 400 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu.

Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej generálnym riaditeľom je Branislav Šebo. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav Šebo
Firmy a inštitúcie IBM