WikiLeaks zverejnila tisíce dokumentov, CIA sa môže otriasť v základoch

"Confidential" printed on brown vintage envelope, in macro
Foto: Thinkstockphotos.com

PARÍŽ 7. marca (WebNoviny.sk) – Internetová platforma WikiLeaks zverejnila v utorok tisíce dokumentov, ktoré údajne pochádzajú z oddelenia pre kybernetickú špionáž americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Agentúra AP napísala, že ide zrejme o odtajnenie všetkých aktivít americkej vládnej kybernetickej špionáže.

Informácie o pravdivosti tohto úniku sa agentúre AP dosiaľ nepodarilo potvrdiť, k incidentu sa dosiaľ nevyjadrila ani samotná CIA. Projekt WikiLeaks však dlhodobo zverejňuje tajné vládne informácie a odhaľuje tak činnosť a praktiky vládnych úradov.

Podľa prvých odhadov odborníkov skúmajúcich tieto spisy zrejme nejde o podvrh a kauza pravdepodobne otrasie CIA v základoch. „K pravosti alebo obsahu údajných spravodajských dokumentov sa nevyjadrujeme,“ vyhlásil v tejto súvislosti hovorca CIA Jonathan Liu.

Pokiaľ sa preukáže pravosť týchto dokumentov, pôjde o ďalší tvrdý úder pre komunitu amerických tajných služieb zo strany projektu WikiLeaks a jeho spojencov. Stránka pravidelne zverejňuje tajné vládne spisy, okrem iného tiež z ministerstva zahraničných vecí a obrany.

Samotná stránka vyhlásila, že „archív zrejme nezákonne koloval medzi bývalými hakermi americkej vlády a jej spolupracovníkmi“ a že jeden z nich ich potom „poskytol WikiLeaks“.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence AgencyWikiLeaks