Z jedenástich slovenských lodí desať do semifinále

Bez názvu
Jana Dukátová Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

ĽUBĽANA 8. septembra (WEBNOVINY) – Z jedenástich slovenských lodí, ktoré sa predstavili v stredajších kvalifikáciách jednotlivých kategórií na XXXIII. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v slovinskom Tacene, bolo desať úspešných a postúpili do víkendových semifinálových bojov.

Najskôr uspeli všetky tri deblovky. Najlepšie si počínali Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorí dosiahli absolútne najlepší čas spomedzi všetkých 40 štartujúcich, ale za jeden nedovolený dotyk bránky im k nemu rozhodcovia pripočítali dve trestné sekundy a to ich odsunulo na štvrtú priečku. Obhajcovia titulu majstrov sveta z predchádzajúcich dvoch šampionátov a trojnásobní olympijskí víťazi súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci predviedli v prvom kvalifikačnom kole druhú najrýchlejšiu jazdu a keďže do celkového poradia sa počíta výsledok lepšej z dvoch jázd, na druhé kolo už ani nenastúpili. Do semifinále idú nakoniec zo šiestej pozície. Rovnakú taktiku si zvolili aj bratranci Škantárovci. Úradujúci majstri Európy z augustového kontinentálneho šampionátu v Čunove zajazdili v prvom kole šiesty najlepší čas a keď videli, že im to stačí na účasť v semifinále, druhé kolo vynechali. Nakoniec skončili na 11. mieste.

Víťazmi kvalifikácie C2 sa stali Briti Timothy Baillie a Etienne Stott. Senzáciou je vypadnutie Čechov Jaroslava Volfa s Ondřejom Štěpánkom. Majstri sveta z roku 2006 obsadili až 28. miesto, do semifinále postupovalo iba 20 najlepších posádok.

Rovnako úspešní boli aj slovenskí singlisti. Najlepší výsledok z nich dosiahol vicemajster Európy z tohtoročného šampionátu v Čunove Matej Beňuš, ktorý skončil šiesty. Európsky šampión z posledných štyroch rokov a úradujúci vicemajster sveta Michal Martikán uzatvára vo výsledkovej listine elitnú desiatku. V prvom kole dosiahol piaty najlepší čas, na druhé nenastúpil. Hneď za ním na 11. pozícii figuruje Alexander Slafkovský. Do semifinále postupovalo tridsať najlepších zo 62 štartujúcich.

Slovenskí singlisti, ktorí na augustovom kontinentálnom šampionáte v Čunove obsadili kompletný stupeň víťazov, opäť týmto potvrdili, že patria medzi absolútnu svetovú elitu.

Víťazom kvalifikácie C1 mužov sa stal Sideris Tasiadis reprezentujúci Nemecko. Obhajca titulu majstra sveta z minuloročného šampionátu v španielskom Seu d´Urgell Francúz Tony Estanguet bol v kvalifikácii štvrtý.

V ženských kategóriách bude mať Slovensko v semifinále po dve lode. V kvalifikácii kajakárok uspeli Jana Dukátová (7. miesto) a Dana Beňušová (9.). Medzi tridsať najlepších sa však nezmestila Gabriela Stacherová. V prvom kvalifikačnom kole vynechala jednu z bránok a v 59-člennom štartovom poli skončila štyridsiata šiesta. Druhé kolo zvládla lepšie, ale stačilo to iba na posun o šesť pozícií na konečné 40. miesto.

Jana Dukátová potvrdila pozíciu súčasnej slovenskej jednotky. Úradujúca majsterka Európy z Čunova bola po prvom kole trinásta, v druhom sa zlepšila a to ju katapultovalo na siedmu priečku. Medzi najlepšiu desiatku sa vďaka veľmi dobre zvládnutej druhej jazde dostala aj Dana Beňušová, ktorá tak dala zabudnúť na svoju smolu z Čunova, kde obsadila 21., teda prvé nepostupové miesto. V tacenskej vode skončila deviata. Z prvej pozície ide do semifinále, ktoré je naplánované na sobotu predpoludním, minuloročná vicemajsterka sveta Španielka Maialen Chourrautová. Príjemným prekvapením bol výkon nestarnúcej už 42-ročnej dvojnásobnej olympijskej víťazky Češky Štěpánky Hilgertovej, ktorá v kvalifikácii skončila druhá.

V premiérovej kvalifikácii C1 žien si obe Slovenky v 24-člennom štartovom poli vybojovali účasť v nedeľnom semifinále. Jana Dukátová už v prvom kole dosiahla druhý najlepší čas, druhú jazdu už potom neabsolvovala. Majsterka Európy z augustového šampionátu starého kontinentu v Čunove Katarína Macová uzatvára v konečnej výsledkovej listine najlepšiu desiatku. Víťazkou kvalifikácie sa stala ešte len 16-ročná Austrálčanka Jessica Foxová.

„Sme radi, že sa to vôbec uskutočnilo. Počasie je naozaj veľmi zlé. Je tu zima, celý deň pršalo. Organizátori naozaj urobili, čo sa dalo, aby boli preteky regulárne. Samozrejme, že nás mrzí, že Gabika Stacherová je už mimo hru, ale taký je šport. Niektorí naši pretekári absolvovali iba jedno kolo, pretože v týchto podmienkach bolo mimoriadne veľké riziko zranenia či prechladnutia. Nad areálom je priehrada, kde celý deň zadržiavali vodu, teraz ju na noc idú vypúšťať a urobia tu takú malú potopu. Ostáva nám len veriť, že do štvrtkového popoludnia, kedy sa má uskutočniť ostávajúca kvalifikácia, to stihne aj odtiecť. Od piatka už predpovedajú pekné počasie,“ skomentoval výsledok slovenských reprezentantov v stredajších kvalifikačných bojoch vedúci slovenskej výpravy Róbert Orokocký.

Vo štvrtok je v Tacene na programe kvalifikácia kajakárov. Začiatok organizátori naplánovali na 14.30 h, kedy by už mala klesať nebezpečne vysoká hladina vody po výdatných dažďoch, ktoré danú lokalitu postihli v uplynulých hodinách.

Výsledky kvalifikácie – oficiálne:

C2: 1. Timothy Baillie, Etienne Stott (V.Brit.) 106,78 (0), 2. Denis Gargaud Chanut, Fabien Lefevre (Fr.) 107,12 (0), 3. Ming-hai Hu, Jun-rong Šu (Čína) 107,58 (0), 4. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 107,98 (2), 5. David Florence, Richard Hounslow (V.Brit.) 108,19 (0), 6. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 108,70 (2), … 11. Ladislav Škantár, Peter Škantár (všetci SR) 111,28 (2)

K1 ženy: 1. Maialen Chourrautová (Šp.) 107,50 (0 trestných sekúnd), 2. Štěpánka Hilgertová (ČR) 108,28 (0), 3. Jing-jing Zou (Čína) 110,23 (0), 4. Marie Řihošková (ČR) 110,46 (2), 5. Louise Doningtonová (V.Brit.) 110,70 (2), 6. Violetta Oblingerová-Petersová (Rak.) 110,77 (0), 7. Jana Dukátová 111,97 (2), … 9. Dana Beňušová 113,47 (2), … nepostúpila do semifinále 40. Gabriela Stacherová (všetky SR) 131,27 (4)

C1 muži: 1. Sideris Tasiadis (Nem.) 97,41 (0), 2. David Florence (V.Brit.) 97,48 (0), 3. Takuja Haneda (Jap.) 98,26 (0), 4. Tony Estanguet (Fr.) 98,89 (0), 5. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 100,36 (0), 6. Matej Beňuš 100,43 (0), … 10. Michal Martikán 102,23 (2), 11. Alexander Slafkovský (všetci SR) 102,52 (4)

C1 ženy: 1. Jessica Foxová (Austr.) 123,52 (2), 2. Jana Dukátová (SR) 131,85 (4), 3. Caroline Loirová (Fr.) 134,26 (2), 4. Rosalyn Lawrenceová (Austr.) 134,57 (2), 5. Michaela Grimmová (Nem.) 141,04 (8), 6. Nan-qin Cen (Čína) 146,79 (2), … 10. Katarína Macová (SR) 182,71 (54)

Viac k osobe Alexander SlafkovskýJán BátikJana DukátováKatarína MacováLadislav ŠkantárMatej BeňušMichal MartikánPavol HochschornerPeter HochschornerPeter ŠkantárTony Estanguet