Z Plesu v opere idú peniaze na rúcanie bariér

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ples v opere
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) – Viac ako 52-tisíc eur od hostí a organizátora desiateho Plesu v opere získa formou grantov 20 občianskych združení, ktoré do prvého ročníka grantového programu Kultúra bez bariér Nadácie Orange prihlásili najzaujímavejšie projekty. Ich spoločným cieľom má byť priblížiť kultúru zdravotne a sociálne hendikepovaným. „Ples v opere je na Slovensku každý rok prestížnou kultúrno-spoločenskou udalosťou. Sme radi, že vďaka svojim hosťom spája noblesu so šľachetnosťou, vďaka čomu ostane kultúra nielen v priestoroch historickej budovy SND, ale dostane sa bližšie k ľuďom, respektíve aj k tým, ktorých možnosti ísť za kultúrou sú obmedzené,“ vyhlásila správkyňa Nadácie Orange Andrea Cocherová.

Organizátori podporili napríklad prešovské divadlo Babadlo s príbehom malej, ale odvážnej a šikovnej blšky v predstavení Blší príbeh, ktoré odľahčenou formou ukáže zdravotne postihnutým deťom, ako prekonávať bariéry a predsudky v ich každodennom živote. Z iného konca to poňali v občianskom združení K-2000 z Prievidze. Pre zdravotne hendikepované deti vymysleli interaktívne divadelné, hudobné a tanečné predstavenia a tvorivé dielne, ktoré ich vtiahnu do deja a podporia ich vlastnú kreativitu. Sprístupniť kultúru sociálne slabším obyvateľom sa podujali aj mladí herci a herečky z rómskeho divadelného klubu DIK. V rámci turné prinesú divadelné umenie priamo do rómskych osád, aby tak podnietili mladé rómske talenty a ich rodičov v rozvíjaní ich nadania. Predstaveniami sa však rozhodli potešiť aj pacientov vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach, či deti a seniorov v Detskom domove a v Domove dôchodcov vo Vranove nad Topľou.

Prihlásilo sa 57 projektov, podporu získali ešte občianske združenie Svet ticha s tanečnou školou Lipka pre postihnuté deti, tanečná skupina Harlekýn z Nižnej, ktorá bude chodiť po domovoch, neformálne divadelné združenie Svetielko z Nitry, ktoré sa objaví v materských centrách, či Detské kočovné divadlo DRaK, ktoré poteší malých Rómov. Janka Mrníková pripravila projekt špeciálnych detských predstavení, občianske združenie Galant – Divadlo pre všetkých Alicu v krajine zázrakov pre autistov, divadlo Tiché iskry pre nepočujúcich workshopy, neformálna skupina Iskra aktivity na voľný čas a neformálne združenie integrovaného tanca Len tak tanečno-pohybovú inscenáciu. Divadelné združenie Santiago sa bude prezentovať divadelno-filmovým muzikálom, občianske združenie Supertrieda bude pripravovať program s rómskymi deťmi, MPHilms letné tanečné workshopy pre deti z reedukačných zariadení, divadelný krúžok Náš Dom bude pracovať s mentálne postihnutými, Divadlo z pasáže zase s Rómami a Divadlo bez domova s ľuďmi z nižších sociálnych vrstiev, Janka Sedláčková vymyslela projekt pre postihnuté deti a občianske združenie Ambrelo pripraví koncert nevidiaceho tenoristu.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea Cocherová