Z poslancov Smeru bol cítiť alkohol, pobili sa o maketu Fica

Matovič
V parlamente bolo horúco. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Jozef Viskupič skončil po fyzickej potýčke s piatimi poslancami Smeru s jeden a pol centimetrovou tržnou ranou v ústach a pomliaždeninami svalov, na ktorých má otlačené ruky.

„Mal som vysoký tep, dostal som dve injekcie,“ povedal Viskupič pre tlačovú agentúru SITA v noci po vyšetrení parlamentnou zdravotnou službou.

Poslanci Smeru po hlasovaní o zmene programu mimoriadnej schôdze Národnej rady SR (NR SR) o odvolávaní premiéra Roberta Fica chceli z rokovacej sály vyniesť papierovú maketu zobrazujúcu Fica vo futbalovom drese s nápisom „Daroval Slovensko zbohatlíkom“.

Tú po odchode premiéra Fica ešte na začiatku mimoriadnej schôdze priniesol poslanec Igor Matovič (OĽaNO). Poslanci Matovič a Viskupič sa snažili maketu získať späť a medzi poslancami Smeru a Viskupičom sa už mimo rokovacej sály strhla fyzická potýčka. „Pre mňa z nepochopiteľných príčin sa na mňa vrhlo päť podnapitých poslancov Smeru. Pod znôškou vulgarizmov som bol takmer prehodený cez zábradlie,“ tvrdí Viskupič.

Obrazom: Mimoriadna schôdza parlamentu

Viskupič cítil alkohol

Predseda klubu OĽaNO to pripisuje alkoholu, ktorý z poslancov vraj aj cítil. „Nieslo sa to vo výrazne vulgárnom tóne o tom, čo mi všetko rozbijú a ako dopadnem. Bol to amok vyvolaný alkoholom,“ skonštatoval Viskupič. „Nechápem to, keďže s tými poslancami sa poznám a prichádzam s nimi dosť často do styku,“ poznamenal.

„Nijako som im to neoplácal. Dúfam, že na rokovaní mandátového a imunitného výboru prikročíme k nejakým krokom a dohodneme sa na klube, ako postupovať proti nepochopiteľnému správaniu poslancov zjavne pod vplyvom alkoholu. Verím, že im úplne nepreplo, aj keď ich to neospravedlňuje, keďže predtým hlasovali o dosť dôležitých bodoch pokračovania schôdze o odvolávaní premiéra,“ uzavrel Viskupič.

Opozícia žiadala testy na alkohol

Opoziční poslanci po konflikte žiadali, aby boli poslanci NR SR podrobení testu na prítomnosť alkoholu v krvi. „Z ich výzoru tváre (poslancov Smeru, pozn. red.) bolo jasné, že sú pod vplyvom alkoholu,“ vyhlásil Matovič. Podobný postoj vyjadrili viacerí opoziční poslanci, ktorí jeho návrh podporili. Plénum však nebolo pre nedostatok prítomných poslancov uznášaniaschopné a o bode sa preto napokon nehlasovalo.

Poslanci Národnej rady SR prerušili mimoriadnu schôdzu, na ktorej chcela opozícia odvolať premiéra Fica o siedmej hodine ráno. Následne budú od deviatej hodiny pokračovať v 23. riadnej schôdzi a v mimoriadnej schôdzi venovanej odvolávaniu premiéra budú pokračovať v stredu o 19:00.

Tento návrh predložený predsedom parlamentu Pavla Pašku totiž podporili poslanci Smeru. „Vy pošliapavate demokraciu, zneužívate moc veľmi hrubým spôsobom. Robíte si z ľudí, parlamentu a ústavy dobrý deň. Čo tu predvádzate je svinstvo,“ reagovala poslankyňa OĽaNO Helena Mezenská.

Nočný incident bude riešiť mandátový výbor

Mandátový a imunitný výbor NR SR sa bude v stredu popoludní zaoberať nočným incidentom v parlamente, keď Igora Matoviča a Jozefa Viskupiča (obaja OĽaNO) napadli poslanci za Smer-SD. Podľa poslancov opozície poslanci za Smer-SD boli pod vplyvom alkoholu.

Ako povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu OĽaNO Viskupič, zástupca klubu v tomto výbore Miroslav Kadúc predloží riešenie tejto situácie. „Riešenie podľa Rokovacieho poriadku pri napadnutí medzi poslancami je smiešne, ale dáva aspoň nejakú mieru zadosťučinenia. To je tá známa pokuta 166 eur,“ povedal Viskupič. Ten dúfa, že vládni poslanci prikročia promptne k riešeniu tejto situácie, ako to bolo v prípade Alojza Hlinu a Antona Martvoňa.

Viskupič chce poslancov, ktorí ho napadli, osloviť. „Podľa toho, ako sa zachovajú, či nájdu v sebe odvahu a ospravedlnia sa, vyhodnotím, ako budem ďalej postupovať,“ povedal. Rovnaký postup zvolí aj Matovič. „Je to v prvom rade vizitka predsedu parlamentu Pavla Pašku. Takýmto spôsobom vedie parlament. Neustále toleruje popíjanie alkoholu v kluboch a hlavne v svojom. To potom nikam inam neústi, ako k tomu, čo sa stalo o polnoci,“ povedal Matovič s tým, že ľudia vyhecovaní emóciami a podgurážení alkoholom sa správajú ako teľatá. „Takéto ožraté teľatá rozhodujú o osudoch ľudí,“ dodal.

Mandátový výbor si vyžiada všetky záznamy z incidentu

Odvolávanie premiéra Roberta Fica
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Mandátový a imunitný výbor si od kancelárie parlamentu vyžiada všetky dostupné obrazové a zvukové záznamy z incidentu, pri ktorom poslanci Smeru-SD fyzicky napadli poslanca za OĽaNO Jozefa Viskupiča.„Podľa toho, aká bude dôkazná situácia, pozveme aktérov na rokovanie výboru,“ povedal po rokovaní výboru jeho predseda Miroslav Číž (Smer-SD).

Prioritou je podľa jeho slov zistiť, ktorí poslanci by mohli podliehať prípadnej disciplinárnej právomoci výboru. „Hlavnými aktérmi pre mňa boli pán Matovič a pán Viskupič a náš pán poslanec Varga, ktorý vyniesol figurínu, podľa mňa dehonestujúcu premiéra Fica,“ konštatoval Číž.

Predseda výboru priamo neodpovedal na otázku, či Varga v utorok počas mimoriadnej schôdze pil. „Pán Varga mal vážne zdravotné problémy. Nebudem hovoriť o jeho diagnóze, ale má takú diagnózu, ktorá je veľmi vážna a ktorá viac-menej vylučuje požívanie alkoholu,“ dodal Číž.

Poslanci opozície postavili kartónovú postavu Roberta Fica vo futbalovom drese s nápisom Daroval Slovensko zbohatlíkom vedľa rečníckeho pultu po tom, ako premiér s členmi vlády a poslancami Smeru-SD odišli z rokovacej sály. Fico si pri svojom vystúpení zasa dal vedľa rečníckeho pultu veľký diagram s cenami plynu. Varga okolo polnoci bez slova figurínu vzal a odniesol ju zo sály, v čom mu chcel Viskupič zabrániť. „Ak hovoríme o názorných pomôckach, majú to byť také pomôcky, ktoré môžu vyjadrovať názor tých, ktorí tam nie sú, ale nemôžu ich dehonestovať,“ komentoval fotografiu Fica vo futbalovom drese predseda mandátového a imunitného výboru. Číž skonštatoval, že s rokovaním výboru nesúvisí, či premiér svojim odchodom zo sály na schôdzi k jeho odvolávaniu nedehonestoval parlament.

„Obštrukcia je zneužitie práva. V danom prípade premiér jasne povedal, prečo odchádza, bol celý čas v budove parlamentu, lebo nechcel prijať tón a následky, ktoré zvolil pán poslanec Lipšic, ako prednášal správu. Ak sa vám to zdá normálne, mne osobne nie a preto sme sa zhodli, že treba odísť a konať obštrukciu, to znamená do istej miery zneužiť právo práve preto,“ vysvetlil Číž. Problémom podľa neho je dnes to, čo je urážkou. Rokovanie parlamentu má podľa jeho slov tak nízku etickú hodnotu, že sa aj výbor dnes zaoberal etikou a tým, ako ju chrániť.

„Alkohol v parlamente nie je zásadným problémom,“ podotkol Číž, podľa jeho slov sa poslanci zodpovedajú svojim voličom. „Myslíte si, že voliči budú preferovať poslancov, ktorí chodia do práce pod vplyvom alkoholu? Tam je náš zákon, ktorý nám zabraňuje používať alkohol v parlamente,“ konštatoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Helena MezenskáIgor MatovičJozef ViskupičMiroslav ČížMiroslav Kadúc
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel