Z prvej svetovej vojny sa na Slovensku nachádza viac ako 24-tisíc vojnových hrobov, uviedol minister vnútra Roman Mikulec

PREZIDENTKA: Deň vojnových veteránov
Centrálny kríž na Vojenskom cintoríne Petržalka - Kopčany po pietnom akte položenia venca prezidentkou SR pri príležitosti Dňa vojnových veteránov a 102. výročia ukončenia 1. svetovej vojny. Bratislava, 11. november 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel SITA

Na Slovensku sa nachádza viac ako 24-tisíc vojnových hrobov z prvej svetovej vojny. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa evidencie je v nich celkovo pochovaných viac ako 66-tisíc obetí prvého globálneho vojnového konfliktu. Ten bol ukončený presne pred 102 rokmi.

Tento deň odvtedy patrí vojnovým veteránom. Ich hrdinstvo a obetavosť nám otvorili dvere k pokojnejších a lepším zajtrajškom. Nemôžeme zabúdať na to, že sloboda a mier sú vydobyté aj krvou našich predkov. Preto si dnes pripomeňme týchto hrdinov a spomínajme na nich s patričnou úctou,“ napísal v príspevku Mikulec.

Najväčším cintorínom na Slovensku z hľadiska počtu pochovaných obetí je vojnový cintorín vo Veľkrope v okrese Stropkov. Ten sa stal miestom posledného odpočinku pre viac než 8-tisíc padlých.

Prvá svetová vojna bola oficiálne ukončená 11. novembra 1918 o 11. hodine. Počas vojny, ktorú pred rokom 1939 nazývali aj „Veľká vojna” zahynulo približne desať miliónov ľudí, ďalších približne 20 miliónov bolo zranených.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Mikulec