Z tepla skolabovali desiatky Slovákov, netreba zabúdať na dodržiavanie pitného režimu

horúčavy
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – V pondelok skolabovalo z tepla 78 pacientov. Najviac, zhodne po 14 pacientov, skolabovalo v Košickom a v Trnavskom kraji.

Najmenej pacientov malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav v Nitrianskom kraji, išlo o štyroch pacientov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová.

Záťaž pre organizmus

Záchranári v tejto súvislosti opätovne apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu. „Zdržiavať sa v interiéri od 11-tej do 15-tej hodiny a dodržiavať dostatočný pitný režim,“ zdôraznila Krčová.

Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

Netreba čakať na pocit smädu

Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy,“ vysvetlila Krčová. Kávu je podľa záchranárov vhodné piť s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ dodala Krčová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom