Za baníkov z Handlovej bude v stredu štátny smútok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AKTUALIZOVANÉ o 18:09

BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – V stredu bude na Slovensku štátny smútok za 20 obetí banského nešťastia v Handlovej. Vyhlásila ho dnes vláda na mimoriadnom rokovaní za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča. Štátny smútok potrvá od ôsmej ráno do ôsmej večer.

Vláda chce dôkladné a nezávislé vyšetrenie okolností nešťastia v Bani Handlová. Premiér Robert Fico oznámil, že požiadal banský úrad, aby do tímu zobral aj odborníkov z iných banských úradov. Chce tak vylúčiť subjektívne posudzovanie. Ministra hospodárstva poveril ďalším nezávislým vyšetrovaním, konať začala aj Generálna prokuratúra.

V pondelok 10. augusta sa jedenásť záchranárov a deväť baníkov pokúšalo uhasiť požiar, ktorý objavili okolo siedmej ráno v banskej chodbe Východnej šachty. 0 pol desiatej s nimi dispečing bane stratil kontakt, baníci, ktorí sa zachránili, informovali o tlakovej vlne a o pravdepodobnom výbuchu.

Prvých šesť tiel objavili záchranári krátko pred polnocou asi 65 metrov od predpokladaného epicentra výbuchu. Do rána sa podarilo nájsť ďalšie dve telá. „Podmienky v tomto priestore boli nezlučiteľné so životom, pretože pod zemou bola príliš vysoká teplota, nízka koncentrácia kyslíka a veľké množstvo oxidu uhoľnatého,“ uviedol v správe pre vládu premiér Robert Fico.

Vláda poslala do Handlovej psychológov, lekárov a päť členov intervenčného tímu. Na mieste zriadili dočasné pracovisko na pomoc rodinám a príbuzným. Ministerka práce Viera Tomanová uvoľnila pre príbuzných jednorazovú podporu osemsto eur.

Televízie upravujú program, rozhlas vynechá reklamu

Televízie, rozhlas a ďalšie inštitúcie v súvislosti so štátnym smútkom, ktorý vláda po tragickej udalosti v handlovskej bani vyhlásila na stredu, zmenia svoj program.

Jednotka Slovenskej televízie dnes neodvysiela zábavné relácie Uragán, Drišľakoviny a Chodili sme spolu. Tragickej udalosti sa bude venovať aj v mimoriadnych správach na oboch kanáloch. V stredu zaradila do vysielania programy, ktoré reflektujú atmosféru smútočného dňa. Vysielať nebude programy zábavného charakteru a ani upútavky na takéto typy programov, informovala hovorkyňa televízie Želmíra Blašková.

Programovú štruktúru prispôsobuje aj televízia Markíza. Tragédii sa bude venovať vo všetkých spravodajských a publicistických reláciách, informovala jej hovorkyňa Oľga Dúbravská. V súvislosti s udalosťou dnes o 19:45 odvysiela reláciu Na telo – špeciál a v stredu špeciálne vydanie relácie Paľba. Televízia TA3 programovú štruktúru meniť nebude, „lebo v nej nemá zábavné programy, ktoré by narušili pietnu spomienku počas štátneho smútku,“ informovala jej PR manažérka Zuzana Vachová.

Podľa Alexandry Štullerovej-Koreňovej z oddelenia pre styk s verejnosťou Slovenského rozhlasu bude program jednotlivých staníc prispôsobený tak, aby nenarušil dôstojnosť a vážnosť chvíle. „K smútku za obete sa rozhlas pripojí na poludnie o 12:00 symbolickým tichom,“ informovala. Z programu rozhlas vynechá príspevky, relácie a hudbu, reklamné oznamy a spoty, ktoré by smútok mohli narušiť.

V čase smútku, ktorý vláda vyhlásila od 8:00 do 20:00, pozastaví prevádzkovanie hazardných hier národná lotériová spoločnosť Tipos, informovala hovorkyňa spoločnosti Barbara Písecká. Mimo prevádzky tiež budú všetky prevádzky stávkovej spoločnosti Fortuna. „Internetové, mobilné a SMS stávkovanie bude mimo prevádzky od 8.00 do 20.00,“ informovala firma na internetovej stránke.

Spolupatričnosť s obeťami tragédie vyjadria smútočnou výzdobou komunálnych budov vlajkami a vytvorením pietneho miesta pre zapálenie sviečok na Námestí slobody pri Pamätníku obetiam SNP v Prievidzi, informoval primátor mesta Ján Bodnár.

V súvislosti s tragédiou ruší v stredu predstavenie na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí súbor prezentujúci folklór Maďarov žijúcich na Slovensku, informovala Martina Drábikova z marketingového oddelenia Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. Cyklus Jazz pod vežou, v ktorom v stredu vystúpi mladá americká saxofonistka Grace Kelly sa nezačne o 20:00, ale o polhodinu neskôr. Ďalšie informácie nájdu návštevníci na internetovej stránke https://www.bkis.sk//.

Vyhlásenie štátneho smútku

Do roku 2006 neexistovala na Slovensku legislatíva, ktorá by upravovala štátny smútok a jeho vyhlásenie. Problém nastal napr. pri úmrtí pápeža Jána Pavla II. v apríli 2005. Prezident Ivan Gašparovič, predseda vlády Mikuláš Dzurinda a predseda parlamentu Pavol Hrušovský sa vtedy uzniesli, že na Slovensku nebude vyhlásený štátny smútok, keďže legislatíva nie je jednoznačná pri stanovení osoby, ktorá má takéto oprávnenie.

Ministerstvo vnútra však vyzvalo všetky štátne orgány a inštitúcie ako aj orgány územnej samosprávy, aby v súvislosti s úmrtím pápeža Jána Pavla II. vyvesili štátnu vlajku Slovenskej republiky a vlajku Európskej únie spustenú na pol žrde.

22. januára 2006

Vláda vyhlásila štátny smútok v súvislosti s leteckým nešťastím príslušníkov Ozbrojených síl SR 19. januára 2006. Štátny smútok trval od 23. januára 2006 od 12:00 do 24. januára 2006 do 12:00. Minister vnútra vyzval všetky štátne orgány, orgány územnej samosprávy a ďalšie inštitúcie, aby štátnu vlajku SR a vlajku Európskej únie spustili v čase štátneho smútku do pol žrde. Slovenské vojenské lietadlo havarovalo 19. januára 2006 vo večerných hodinách na severovýchode Maďarska pri obci Télkibánya. Lietadlo smerovalo z kosovského hlavného mesta Prištiny do Košíc a viezlo domov vojakov a inštruktorov, ktorí pôsobili v misii KFOR. Na palube lietadla bolo 43 osôb, z toho tri ženy. Tragédiu vojenského špeciálu prežil len jeden vojak.

1. júla 2006

Do platnosti vstúpila novela zákona o štátnych symboloch, ktorú Národná rada SR schválila 19. apríla 2006 a ktorá upravuje pravidlá na vyhlasovanie štátneho smútku. Novela touto úpravou reagovala na dovtedajšie vákuum v slovenskom právnom poriadku. Štátny smútok bude vyhlasovať vláda. Vláda vždy vyhlási štátny smútok v prípade úmrtia prezidenta, predsedu Národnej rady SR alebo predsedu vlády a bude môcť vyhlásiť štátny smútok aj vtedy, ak udalosť vyvolá citový otras spoločnosti vyvolaný smrťou osôb, ktoré mali mimoriadny vplyv na verejný život, alebo na „vykonanie pietnej spomienky na osoby, ktoré tragicky zahynuli na území Slovenskej republiky, alebo mimo územia Slovenskej republiky a ich smrť otriasla celou spoločnosťou“. Na rozhodnutí vlády bude tiež časový interval pre spustenie štátnej vlajky pri štátnom smútku.

8. septembra 2008

Vláda vyhlásila jednodňový štátny smútok za obete havárie autobusu pri chorvátskom Gospiči. Vlajky na pol žrde boli stiahnuté od poludnia 9. septembra 2008 do poludnia 10. septembra 2008. Štrnásť slovenských občanov 7. septembra 2008 zahynulo a 30 sa ťažšie a ľahšie zranilo pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na diaľnici Záhreb – Split medzi mestami Gospič a Lovinac. K nehode došlo, keď autobus, ktorý viezol na dovolenku skupinu turistov z Košíc do chorvátskeho prímorského mesta Vodice pri veľkej rýchlosti vyšiel z cesty. V októbri a koncom novembra zomreli na následky zranení v Košiciach 79-ročná a 67-ročná žena.

22. februára 2009

Vláda vyhlásila jednodňový štátny smútok po tragickej havárii, ktorá si 21. februára pri obci Polomka v okrese Brezno vyžiadala 12 obetí. Smútok trval od 8:00 do 20:00.

Pri tragickej nehode autobusu a osobného vlaku pri Polomke v okrese Brezno zahynuli 12 obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a blízkeho okolia. Ďalších zhruba 20 ľudí bolo zranených. Osobný vlak s dvoma vozňami na nechránenom priecestí autobus prevalcoval, predná časť vlaku zostala po nehode na autobuse.

Súvisiace správy:

Výbuch v bani zrejme nikto z nezvestných neprežil

Počet nezvestných v bani sa zvýšil na 20

Mesto Handlová zrušilo oslavy dňa baníkov

Ministerka práce ľutuje rodiny baníkov

Výbuch vyšetrí Obvodný banský úrad v Prievidzi

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Grace KellyIvan GašparovičMikuláš DzurindaPavol HrušovskýRobert FicoViera Tomanová