Za krvavý útok v Ankare žiada prokuratúra tvrdé tresty

Ankarou otriasli výbuchy, zahynuli desiatky ľudí
Dva bombové výbuchy v sobotu otriasli centrom tureckého hlavného mesta Ankara a pripravili o život desiatky ľudí. K explóziám došlo niekoľko minút po sebe - prvý výbuch nastal približne o 10.00 h miestneho času (09.00 h SELČ). Dopoludňajší útok bol očividne zameraný proti mierovému zhromaždeniu, ktorého účastníci chceli odsúdiť zvyšujúce sa násilie medzi kurdskými povstalcami a tureckou armádou. Ankara, 10. október 2015. Foto: SITA/AP

ANKARA 13. júla (WebNoviny.sk) – Turecká prokuratúra požaduje viacnásobné doživotné tresty pre desiatky ľudí podozrivých z účasti na vlaňajšom bombovom útoku na účastníkov prokurdského mierového zhromaždenia v Ankare, pri ktorom zahynulo 103 ľudí. S odvolaním sa na turecké médiá o tom v stredu informovala agentúra AP.

Obrazom: Teroristický útok v Ankare

K zodpovednosti za tento krvavý útok, ktorý sa odohral 10. októbra 2015 pri železničnej stanici v tureckej metropole, sa doposiaľ neprihlásila nijaká teroristická skupina. Tureckí činitelia sa však domnievajú, že ho majú na svedomí miestni militanti patriaci k teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Prokuratúra v Ankare podľa tureckej agentúry Anadolu v súvislosti s prípadom obvinila zo zločinov proti štátu dovedna 36 ľudí. Vznesené obvinenia sa týkajú zabitia vyše stovky osôb, ako aj plánovaného usmrtenia ďalších 391 ľudí, ktorí pri útoku utrpeli zranenia, a tiež držby zbraní a výbušnín.

Anadolu ďalej uviedla, že obvineným spoločne hrozí odňatie slobody na dovedna 11-tisíc rokov. Ďalšie podrobnosti k prípadu však agentúra neposkytla. Medzi podozrivými je pravdepodobný šéf tureckej bunky IS a tiež jeden Kazach, dodáva AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát