Za Smerom je tuhý boj, národniari predbehli Sieť

Ustanovujúci snem strany Sieť
Delegáti hlasujú počas ustanovujúcho snemu strany Sieť. Žilina, 1. september 2014. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici mája, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 36 percent hlasov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry AKO s.r.o.

Agentúra prieskum robila v dňoch 13. až 18. mája formou telefonického rozhovoru na vzorke tisíc respondentov. Vzorka bola reprezentatívna z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti a kraja. Agentúra sa respondentov pýtala otázku „V marci budúceho roka sa budú konať voľby do NR SR (parlamentu). Ak by sa konali už teraz, ktorú stranu by ste volili?“

Na druhom mieste by skončilo KDH so ziskom 9,8 percenta hlasov respondentov. Tretie skončilo OĽaNO s 9,6 percenta hlasov, nasleduje Most-Híd (8,8 percenta), SNS (8,7 percenta) a Sieť (8,5 percenta). Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostala aj SaS so ziskom 5,2 percenta hlasov.

Pred bránami parlamentu by skončili SMK (3,7 percenta), SDKÚ-DS (3,5 percenta), SKOK! (1,9 percenta) a NOVA (1,7 percenta). Menej ako jedno percento voličských hlasov získali strany ĽS-NS, Šanca, TIP, KSS a Zmena zdola. Iným politickým stranám alebo hnutiam by svoj hlas dalo 0,6 percenta respondentov. Tieto údaje odrážajú odpovede 56,4 percenta respondentov, 14,6 percenta respondentov by nešlo voliť, ďalších 29 percent nevedelo povedať, koho by volilo.

Agentúra sa respondentov pýtala aj na to, aké pevné je ich rozhodnutie podporiť konkrétne strany. Podľa prieskumu 39,8 percenta zvolilo odpoveď: „Teraz by som ju volil, ale je možné, že svoj názor do budúceho roka ešte zmením, ak bude iná, lepšia ponuka“, 35,6 percenta respondentov zvolilo možnosť: „Túto stranu budem voliť určite. Svoje rozhodnutie za žiadnych okolností nezmením“.

Odpoveď: „Teraz by som ju volil a asi už svoj názor nezmením“ si vybralo 14,8 percenta opýtaných a 8,1 percenta zvolilo odpoveď: „Teraz by som ju volil, ale som veľmi náchylný možno o rok voliť nejakú inú stranu“. Nevedelo alebo nechcelo odpovedať 1,7 percenta respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana