Súd rozhodol o trestoch pre mestských policajtov, ktorí hodili šteniatka do žumpy

Foto: ilustračné, Pixabay

Krajský súd v Trnave v utorok vyniesol tresty v prípade utýrania psov mestskými policajtmi v Holíči. Marte B. aj Petrovi M. potvrdil tresty odňatia slobody v trvaní 16 mesiacov s podmienečným odkladom v prípade Marty B. na dva roky, v prípade Petra M. skrátil skúšobnú dobu pri podmienečnom odklade na 18 mesiacov. Obaja okrem toho nemôžu vykonávať zamestnanie, v ktorom by boli v pozícii verejného činiteľa.

Päť šteniat utopili počas služby

Obžalovaní v auguste 2016 utopili v žumpe za mestom Holíč päť asi trojmesačných šteniat. V tom čase boli príslušníkmi Mestskej polície v Holíči, týrania zvierat sa dopustili v službe. V súčasnosti už podľa dostupných informácií nie je ani jeden z nich policajtom.

Pôvodne boli obaja obžalovaní odsúdení trestným rozkazom len na peňažný trest. Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová takýto trest vo výške niekoľko sto eur dôrazne odmietala s vysvetlením, že by to mohlo nabádať ďalších páchateľov k podobným činom s vedomím, že aj tak im väzenie nehrozí. Utorňajší rozsudok je právoplatný.

Súd nepristúpil na zníženie trestu

Stanová nemala proti verdiktu Krajského súdu v Trnave vážnejšie výhrady. Zásadné podľa nej je, že súd nepristúpil na mimoriadne zníženie trestu a len peňažnú sankciu.

„Skutok, ktorého sa dopustili mestskí policajti považujeme za mimoriadne závažný a vystríhame pred jeho zľahčovaním, že nadbytočná populácia spoločenských zvierat sa odjakživa topila, hádzala o zem a podobne. Takéto konanie je pomerne dlhý čas trestným činom a takýto postup jednoducho nie je možný,“ povedala Stanová.

Krutá a trýznivá smrť

Šteňatá uhynuli krutou a trýznivou smrťou, navyše na verejne prístupnom mieste. K dĺžke konania povedala, že aj ďalších aktivistov, ktorí sa dožadujú spravodlivosti v podobných prípadoch upozorňuje, že pri trestnom konaní je nevyhnutná trpezlivosť.

Okresný súd v Skalici pôvodne v septembri minulého roku uložil obom obžalovaným zhodné tresty, oboch odsúdil na 16 mesačný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky a zákaz zamestnania v pozícii verejného činiteľa.

Krajský súd v Trnave v prípade Petra M., ktorý sa k skutku priznal a oľutoval ho, skúšobnú lehotu skorigoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Stanová
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR