Za výber lekára v nemocnici sa asi bude platiť

Nemocnica, operácia
Foto: Ilustračné foto: SITA/FNLP

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) chce od februára budúceho roka umožniť zavedenie poplatku za výber ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka v nemocnici.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorý predložilo ministerstvo zdravotníctva do pripomienkového konania.

„Nová právna úprava umožní, aby si pacient mohol slobodne vybrať konkrétneho zdravotníckeho pracovníka, teda lekára, sestru či pôrodnú asistentku,“ uviedol rezort zdravotníctva. Má ísť o výber takého zdravotníckeho pracovníka, ktorý nie je určený poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Výšku poplatku má schvaľovať samosprávny kraj podľa miesta prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia. Do zákona tiež rezort zdravotníctva navrhuje doplniť ustanovenie, na základe ktorého môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti od pacienta požadovať úhradu za poskytnutie liekov a zdravotníckych pomôcok čiastočne uhrádzaných a neuhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia.

Dotkne sa to peňaženiek pacientov

„Vzhľadom na to, že návrhom sa rozširuje okruh činností, za ktoré smie poskytovateľ zdravotnej starostlivosti požadovať úhradu od poistenca, očakávame negatívny vplyv na hospodárenie dotknutých domácností,“ uviedlo k návrhu novely zákona ministerstvo práce a sociálnych vecí. Žiadalo preto, aby ministerstvo zdravotníctva doplnilo k návrhu novely aj analýzu sociálnych vplyvov. Tá by mala obsahovať očakávaný negatívny dopad na výdavky dotknutých poistencov, ako aj odhad počtu činností, ktoré sa budú vykonávať za úhradu. „Analýza očakávaného vplyvu na výdavky poistencov sa nedá konkrétne vypracovať vzhľadom na to, že úprava sa dotýka len slobodného rozhodnutia samotného pacienta, resp. poistenca,“ odkázalo ministerstvo zdravotníctva rezortu sociálnych vecí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR