Začal sa boj o Stanleyho pohár, úvod patril kráľom

NHL
Rozhodujúci blafák centra Kopitara Foto: SITA, AP

NEWARK 31. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Los Angeles Kings zvíťazili v prvom finále Stanleyho pohára na ľade New Jersey 2:1 po predĺžení.

Hrdinom stretnutia sa stal slovinský center Anže Kopitar, ktorý po úniku rozhodol v 69. min blafákom o rekordnom deviatom víťazstve Kings v rade v play-off na ľade súperov. Los Angeles ešte v tohtoročnej vyraďovacej časti ako hosťujúci tím neprehralo, z pätnástich duelov v bojoch o Stanleyho pohár uspelo trinásťkrát.

„Dnes dominovali defenzívy. Nikto nechcel spraviť chybu, obrana bola prvoradá. Bolo to vyrovnané a pravdepodobne to nebol posledný duel v sérii, ktorý rozhodlo predĺženie,“ povedal tréner Los Angeles Darryl Sutter.

Obrazom: Mrazivé momenty z prvého finálového zápasu

Kopitar rozhodol o výhre Kings
Slovinec Anze Kopitar (11) z tímu Los Angeles Kings prekonáva brankára New Jersey Devils, Martina Brodeura. New Jersey, 30. máj 2012. Foto: SITA/AP

Adam Henrique Z New Jersey Devils padá na "diabla" Jarreta Stolla v prvej tretine zápasu. New Jersey, 30. máj 2012. Foto: SITA/AP
Radosť hráčov New Jersey Devils z gólu Antona Volchenkova (28). New Jersey, 30. máj 2012. Foto: SITA/AP

Oba tímy odohrali proti sebe prvý vzájomný duel v play-off v histórii. Stretnutie sa začalo opatrne, po celý čas to bola predovšetkým defenzívna partia. Skóre otvoril v polovici prvej tretiny hosťujúci Colin Fraser. Domácim sa podarilo vyrovnať zásluhou Antona Volčenkova až v závere druhej časti hry. V 44. min mohli ísť aj do vedenia, keď brankára Jonathana Quicka prekonal Zach Parise, ale gól rozhodcovia neuznali, keďže kapitán Devils ho dosiahol rukou.
Alec Martinez z Los Angeles Kings (vpravo) v súboji pri mantinely s "diablom" Davidom Clarksonom. New Jersey, 30. máj 2012. Foto: SITA/AP

V 69. min získali Kings v obrannom pásme puk, Justin Williams vyslal pred červenou čiarou presnou bekhendovou prihrávkou do úniku Kopitara, ktorý pred Martinom Brodeurom nezaváhal a strelil svoj siedmy gól v play-off 2012.

„Dostal som skvelú prihrávku. V minulosti som išiel na Brodeura samostatný nájazd a bekhendové zakončenie mi nevyšlo. Skúsil som to preto tentoraz z forhendovej strany a bol z toho gól. Možno aj on čakal, že pôjdem do bekhendu. Sú to úžasné pocity, ak vyhráte takýto zápas,“ povedal Anže Kopitar.

Los Angeles v tejto sezóne vo vyraďovacej časti neprehralo ani jedno z troch predĺžení. Ak Kings vyhrajú aj sobotňajší druhý zápas v Prudential Centre, vyrovnajú rekord NHL v počte výhier v jednom play-off. „Z našej strany to bol asi najhorší výkon v tohtoročnom play-off. Možno sa až priveľmi prejavila nervozita. Nebudeme sa však vyhovárať. Zomkneme sa a medzi sebou si povieme, čo bolo zlé. V ďalšom stretnutí to zmeníme,“ povedal Iľja Kovaľčuk.

Vo finále Stanleyho pohára nie sú predĺženia v prvých súbojoch častým javom. Naposledy sa otvárací duel série predlžoval v roku 2002, keď Carolina zdolala Detroit 3:2. V tohtoročnom play-off išlo už o 24. stretnutie, v ktorom sa rozhodovalo v nadstavenom čase. „Rozhodla naša chyba, pri ktorej sme zle vyhodnotili situáciu. Hrali sme dnes na víťazstvo. Súper však potrestal naše zaváhanie. Musíme hrať oveľa lepšie ako dnes. Podobne vlažne sme začali aj série proti Philadelphii a Rangers, a dokázali sme ich otočiť. Očakávam to isté aj teraz,“ doplnil tréner Devils Peter DeBoer.

Výsledok stredajšieho prvého finále zámorskej hokejovej NHL:

New Jersey – Los Angeles 1:2 (0:1, 1:0, 0:0 – 0:1)

Góly: 39. Volčenkov (Eliáš, Clarkson) – 10. Fraser (J. Nolan), 69. Kopitar

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 18:25, 17 625 divákov.

New Jerrsey: Brodeur – Salvador, Židlický, A. Greene, Fayne, Volčenkov, Harrold – Zubrus, Zajac, Parise – Ponikarovskij, Henrique, Kovaľčuk – Clarkson, Josefson, Eliáš – Gionta, R. Carter, Bernier

Los Angeles: Quick – Scuderi, Doughty, W. Mitchell, Vojnov, M. Greene, Martinez – Justin Williams, Kopitar, D. Brown – Penner, M. Richards, J. Carter – King, Stoll, T. Lewis – Richardson, Fraser, J. Nolan