Začala sa nová sezóna NBA

Nba
Kobe Bryant z LA Lakers skóruje v zápase s Chicago Bulls Foto: SITA/AP

NEW YORK 26. decembra (WEBNOVINY) – Blamážou zaváňal prvý zápas basketbalistov Dallas Mavericks v role obhajcov titulu v NBA. Vianočný duel v úvodný deň novej sezóny, ktorá sa začala s takmer dvojmesačným meškaním, bol prvou reprízou tohtoročného finále a šampión doprial Miami Heat sladkú odplatu.

LeBron James a Dwyane Wade sa pustili do veteránov okolo Dirka Nowitzkého bez rešpektu a úcty k čerstvému majstrovskému transparentu pod strechou American Airlines Center. Spolu nastrieľali 63 bodov, v 3. štvrtine vyhrávali Heat o 35 a nebyť poľavenia v záverečnej 12-minútovke, výsledok mohol byť ešte krutejší ako 105:94.

Vôbec nešlo o vyrovnávanie účtov. Nebolo v tom nič iné ako snaha správne vykročiť do novej sezóny. A myslím si, že sa nám to vo väčšine smerov podarilo,“ konštatoval tréner hostí Erik Spoelstra. Otvárací zápas vôbec nevyšiel skúseným posilám Mavericks: Lamar Odom v tretej štvrtine po druhej technickej chybe musel do šatne, Vince Carter mal na konte 5 bodov a 3 asistencie. „Musíme sa zlepšiť a to sa nepodarí zo dňa na deň,“ reagoval Odom.

Dramatický basketbal sa hral na Prvý sviatok vianočný v New Yorku a v Los Angeles. Knicks viedli nad Bostonom po polčase o 10 bodov, ale na úvod záverečnej štvrtiny rovnakým rozdielom prehrávali. Vtedy začal úradovať Carmelo Anthony, nastrieľal 17 zo svojich 37 bodov vrátane dvoch trestných hodov, ktorými upravil na konečných 106:104.

Štedré Vianoce mali v Oklahoma City

Pre nás je najdôležitejšie, že sme to dokázali ako tím. Nevešali sme hlavy ani vtedy, keď sme boli dolu,“ komentoval najlepší strelec zápasu, v ktorom pre narazenú pätu chýbal hosťom Paul Pierce. Nejtesnejší výsledok sa zrodil v Los Angeles, kde Lakers ešte tri a pol minúty pred koncom vyhrávali nad víťazom základnej časti uplynulého ročníka o 10 bodov, ale 4,8 s pred štvrtým klaksónom Derrick Rose drzým „háčikom“ dostal hostí do vedenia 88:87, Luol Deng potom zblokoval strelu Kobeho Bryanta a stav sa už nezmenil. „Videl som veľa pozitívneho. V defenzíve sme boli úbohí, ale odviedli sme dobrú prácu a budeme sa zlepšovať,“ zhodnotil duel 28-bodový Bryant.

Štedré basketbalové Vianoce mali v Oklahoma City, kde si domáci Thunder poradili s nepresne strieľajúcim Orlandom (37 percent z poľa) 97:89. Naopak, Golden State v kalifornskom derby nestačilo na nový tím na zozname favoritov súťaže Los Angeles Clippers – 86:105. Chris Paul v prvom zápase v drese „Clips“ zaznamenal 20 bodov, z nich 8 v záverečných 4 minútach, a 9 asistencií.