Záchranári varujú pred mimoriadne nepriaznivými podmienkami vo vysokohorskom prostredí, našli troch mŕtvych Poliakov

Horskí záchranári
  • aktualizované 9. januára, 15:05

Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov hôr, že vo vysokohorskom prostredí takmer všetkých horských oblastí pretrvávajú mimoriadne nepriaznivé podmienky. Všetky výškové pásma sú pokryté tvrdým snehom a ľadom a hrozí veľké nebezpečenstvo pošmyknutia sa.

Horskí záchranári preto odporúčajú použiť stúpacie železá a kompletný zimný výstroj, respektíve zvážiť pohyb v takýchto podmienkach. HZS o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Traja mŕtvi Poliaci

Troch Poliakov, ktorí boli vo Vysokých Tatrách nezvestní od piatkového večera, našli horskí záchranári mŕtvych. Pravdepodobne išlo a poľského horského sprievodcu UIMLA s dvoma klientmi, ktorí mali v úmysle vystúpiť na Gerlachovský štít. Záchranári sa preto pri pátraní sústredili na lokality Batizovskej a Velickej próby.

Pri pátraní pomáhali aj poľskí horskí záchranári z TOPRu. Ako informovala HZS na svojej internetovej stránke, záchranári našli tri telá pod južnou stenou Kotlového štítu. Momentálne prebiehajú neodkladné záchranárske práce a bude nasledovať transport telesných pozostatkov Poliakov do Starého Smokovca.

Horský sprievodca UIMLA nie je kvalifikovaný na sprevádzanie klientov v horolezeckom teréne, príčiny nehody budú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Mladý snowboardista s otrasom mozgu

Záchranársky vrtuľník ATE sa vrátil späť na svoju základňu, pričom krátko potom letel na pomoc 12-ročnému chlapcovi, ktorý na Štrbskom Plese spadol na snowboarde a poranil si hlavu. Záchranári mu po pristátí na svahu poskytli primárne ošetrenie a následne bol mladý snowboardista s otrasom mozgu v stabilizovanom stave letecky prevezený do popradskej nemocnice.

Leteckí záchranári v sobotu pomáhali aj v oblasti pod Končistou, kde uviazli štyria poľskí turisti so psom a pre náročné, zľadovatené podmienky sa nedokázali vrátiť späť, preto sa rozhodli zavolať o pomoc.

Záchranársky vrtuľník vyviezol na určené miesto dvoch horských záchranárov a postupne pomocou palubného navijaka boli všetci štyria turisti z terénu evakuovaní a prevezení ku Sliezskemu domu. Keďže všetci boli bez zranení a nepotrebovali ďalší transport do zdravotníckeho zariadenia, odtiaľ už pokračovali samostatne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Hopjaková
Firmy a inštitúcie AIR Transport EuropeHZS Horská záchranná službaMV Ministerstvo vnútra SRNemocnica Poprad