Zadržali šiestich mužov podozrivých z upálenia Palestínčana

Zabitý izraelský chlapec
Chlapca zabila protitanková strela vypálená zo Sýrie. Izraelčania následne ostreľovali sýrske vojenské pozície. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 6. júla (WEBNOVINY) – Izraelské úrady v nedeľu oznámili zadržanie šiestich mladých mužov, ktorí sú podozriví z tohtotýždňového únosu a usmrtenia palestínskeho mladíka a nesú tak zodpovednosť za zvýšenie napätia v regióne.

K eskalujúcej situácii sa v nedeľu vyjadril aj premiér Benjamin Netanjahu, ktorý prisľúbil podniknúť všetky nevyhnutné kroky v záujme upokojenia a ukončenia raketových útokov z Pásma Gazy kontrolovaného palestínskym hnutím Hamás.

Práve ten Izrael obvinil z únosu a vraždy troch izraelských tínedžerov, ktorých pomsta mala byť motívom pre upálenie mladého Palestínčana. Jeho amerického bratranca zase podľa medializovaných informácií mali brutálne zbiť izraelskí policajti. Stať sa tak malo počas jeho účasti na protiizraelských demonštráciách vo východnom Jeruzaleme.

Izraelská odveta

Mladého chlapca zabili len deň potom, čo pochovali troch unesených izraelských tínedžerov, ktorých našli po dvojtýždňovom pátraní mŕtvych na Západnom brehu. Polícia pracuje aj s verziou, že zabitie palestínskeho mladíka je odplatou za vraždu troch izraelských tínedžerov.

Jeho pohreb poznačili masové protiizraelské demonštrácie. Ich účastníci hádzali na izraelských policajtov kamene a tí odpovedali použitím slzotvorného plynu a streľbou gumovými projektilmi.

Palestínčania hrozia spustením ďalšej intifády proti židovskému štátu. Ich prezident Mahmúd Abbás sa už obrátil na šéfa OSN so žiadosťou o vytvorenie nezávislej komisie s cieľom vyšetriť útoky proti jeho krajanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuMahmúd Abbás