Zadržanému Kováčikovi pozastavili výkon funkcie, prokurátori ho vyzvali k rezignácii

Dušan Kováčik
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar
  • aktualizované 23. októbra, 14:38

Generálna prokuratúra SR potvrdila pozastavenie funkcie prokurátora obvinenému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi K. „Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková rozhodla o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora JUDr. D. K. dňom 22. októbra,“ uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

ÚŠP bude momentálne viesť Alexander Bíró. Ten je zástupcom špeciálneho prokurátora od začiatku roku 2018. Predtým zastával na úrade funkciu povereného riaditeľa odboru ekonomickej kriminality.

Žiadajú okamžité odstúpenie

Obvineného Dušana K. vyzvali k rezignácii aj prokurátori ÚŠP. Informoval o tom jeden z prokurátorov Peter Kysel.  „Vyzývame špeciálneho prokurátora na okamžité odstúpenie z funkcie špeciálneho prokurátora, z dôvodu spreneverenia sa funkcii a poslaniu prokurátora ako aj vedúceho prokurátora ÚŠP Generálnej prokuratúry SR,“ uvádza sa vo výzve.

Výzvu okrem Kysela podpísali Bohdan Čeľovský, Milan Cisárik, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Rastislav Hruška, Attila Izsák, Oliver Janíček, Peter Jenčík, Vladimír Kuruc, Miroslav Ľalík, Milan Nociar, Renáta Ontkovičová, Jaroslav Palkovič, Aurel Pardubský, Ján Šanta, Vasil Špirko, Martin Tamaškovič, Vladimír Turan a Maroš Žilinka.

Prokurátori cítia hanbu a hnev

Rada prokurátorov SR v tejto súvislosti vo svojom stanovisku uviedla, že trestné stíhanie v tejto veci považuje za súčasť očistného procesu v prokuratúre. Podozrenia zo spáchania závažných a úmyselných trestných činov jedným z najvyšších funkcionárov prokuratúry majú podľa rady medzi prokurátormi za následok pocity hnevu, hanby a opovrhnutia.

„D. K. vyzývame, aby sa v prípade potvrdenia dôvodnosti trestného stíhania voči nemu vzdal funkcie špeciálneho prokurátora a umožnil túto dôležitú funkciu zastávať človeku, o ktorého morálnej integrite nie sú žiadne pochybnosti,“ skonštatovala rada.

Dušana K. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok 22. októbra v ranných hodinách. Neskôr polícia oznámila, že zadržaný čelí obvineniam z korupcie, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Počas akcie polícia zadržala aj policajného funkcionára Norberta P.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander BíróDušan KováčikJana TökölyováViera Kováčiková
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNAKA Národná kriminálna agentúraÚrad špeciálnej prokuratúry