ZAHRADNÍK: Opozícia má nedôveryhodných lídrov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Branislav záhradník
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Prečo by sa mali občania Slovenska zúčastniť na tohtoročných voľbách do NR SR?

Nemali by byť ľahostajní k tomu, čo sa na Slovensku deje. Mali by vyjadriť svoj názor. Keď ho vyjadria vo voľbách, sú aj oprávnení vyžadovať od politikov, ktorých zvolili, aby naplnili ciele, ktoré ľudia chceli.

Prečo by občania mali voliť Vašu stranu?

Únia je slušnou alternatívou pre voličov, ktorí už majú dosť konfliktov na politickej scéne. Pre voličov, ktorí chcú voliť nový subjekt. Pre voličov, ktorý bude meniť veci, ako chcú ľudia.

Nových subjektov je však mnoho.

Ale tých, ktoré majú istý politický rodokmeň, istú minulosť a sú ukotvené v istom programovom priestore veľa nie je. Únia je projekt, ktorý vznikol integráciou troch politických subjektov, pričom nás podporila aj Strana zelených Slovenska. Toto je určitá štrukturálna a personálna základňa, ktorá je pre voliča zaujímavá v porovnaní so stranami, ktoré doposiaľ na politickej scéne nepôsobili.

Ktorým heslom sa ako politik riadite?

Mojim krédom a to nielen politickým, ale aj životným, je nerobiť to, čo sám pre seba človek považuje za zlé. To znamená nekonať druhým to, čo nechcete, aby iní robili vám. Taká by mala byť aj zodpovedná politika.

Čo považujete za najväčšiu prednosť Slovenska?

Ľudský potenciál. Ľudia na Slovensku sú vzdelaní, pracovití, dokázali znášať mnohé ťažké reformy bez toho, že by boli na Slovensku štrajky a nepokoje. Slováci sú teda ľudia, ktorí sú politicky zodpovedným národom.

Čo považujete za momentálne najväčší problém, ktorý trápi občanov Slovenska?

Nezamestnanosť. Ľuďom chýbajú pracovné miesta. Vidia tiež veľkú mieru korupcie.

Uvádzate, resp. uvediete vo Vašom majetkovom priznaní údaje do najmenších podrobností, aj nad rámec zákonnej úpravy?

Ako komunálny poslanec som povinný podávať majetkové priznanie každoročne. Viem bez problémov preukázať majetok a príjmy, ktorý mám.

Ste za zvýšenie / zníženie / ponechanie súčasnej úrovne daňového a odvodového zaťaženia, resp. za zavedenie progresívneho zdanenia? Ak zvýšenie/zníženie, na akú úroveň?

Naša strana sa radí do pravicového politického spektra a preto náš postoj k daňovému a odvodovému zaťaženiu sa odvíja od toho. Sme presvedčení, že aj dnes je potrebné hľadať priestor pre znižovanie daní a odvodov. Môže sa to zdať dnes populistické, alebo nereálne. Sme však presvedčení, že zníženie daní o jedno percento by v konečnom dôsledku prinieslo vyšší výber daní ako pri súčasnej sadzbe. Sme proti deformácii daňového systému navyšovaním daní, alebo k vracaniu sa k tomu, čo v daňovom systéme pre jeho sprehľadnenie už bolo odstránené. Tým by sa vytvoril priestor pre tých, ktorí chcú obchádzať platenie daní. Jedna dobre nastavená sadzba dane je v konečnom dôsledku lepšia. Keď je nastavená motivačne, teda nie je veľmi vysoká, podnikatelia na miesto riskovania budú platiť dane a to je cieľ. Pri odvodoch by malo dôjsť k zjednodušeniu ich platenia. Malo by to prebiehať na jednom mieste a do jedného miesta tak, aby administratívna záťaž sa znižovala. Ekonomika potrebuje totiž dostať dnes taký impulz, aby sme obdobie krízy lepšie prekonali. Pracovné miesta sa nevytvárajú na ministerstvách a v štátnej správe, ale v podnikateľskom priestore. Ten musí mať také podmienky, aby bol motivovaný k tvorbe pracovných miest.

Ste za zrušenie minimálnej mzdy?

My tento inštitút máme v našom programe. Zrušenie minimálnej mzdy by bolo pre ekonomiku dobrým rozhodnutím. Horšie sa to komunikuje bežnému obyvateľstvu, ale určite pre ekonomiku by to bolo vhodné.

Ste za legalizáciu ľahkých drog?

Nie. Legalizácia je prvým stupňom k otvoreniu brány pre masívne šírenie drog v spoločnosti. Akokoľvek to môže znieť najmä pre mladú generáciu pozitívne, varujeme pred takýmto rozhodnutím.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?

Predbežný rozpočet počíta s čiastkou od 500 000 do 600 000 eur. Dostávame rôzne ponuky. Médiá využili šancu na zvýšenie svojich cenníkov za reklamu. Takže náklady na predvolebnú kampaň sa môžu predražovať. Tým, že máme obmedzené zdroje, budeme nútení niektoré aktivity redukovať. Sme jedna z mála strán, ktorá mala v apríli viac billboardov ako v máji, pretože nám nestačili financie.

Ako odhadujete svoj volebný zisk?

Všetci lídri Únie sú nastavení na to, aby sme prekonali päťpercentnú hranicu. Je nám však jasné, že sme novým subjektom, ktorý len štartuje pár mesiacov pred voľbami. Uvádzame novú značku na trh. Je to v porovnaní so zavedenými stranami určitý handicap. Pristupujem preto k tomu s určitou pokorou, pretože štartujeme z nuly. Pre nás každý výsledok bude reálnym ohodnotením podpory, ktorú máme u voličov. Ale toto nie je jednorázový projekt. Chceme sa zúčastniť komunálnych volieb v zime. Teda každý výsledok pre nás bude dobrý. Som presvedčený, že tendencia bude rastúca.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?

Ako odhadujete svoj volebný zisk? Autor: Richard Kramarik

Je Únia volebnou stranou? Bude teda pokračovať, alebo opäť sa po voľbách rozloží na materské strany, ktoré ju založili.

Budem robiť všetko preto, aby sa tento projekt udržal aj ďalej. Má svoj význam. Spájanie politických strán, schopnosť spolupráce, schopnosť hľadať kompromis je to, čo stálo pri vzniku Únie, ktorá ide v spoločnej formácii do volieb. Verím, že spoločný záujem strán, ktoré tvoria Úniu bude, aby tento projekt pokračoval. Sme strana, ktorá vznikla z lokálneho prostredia. Subjekt Občianski kandidáti bol stavaný na ľuďoch, ktorí pôsobili v komunálnej politike. To znamená, že máme bližšie k praktickým bežným problémom, ktoré trápia regióny, mestá a obce. Preto má význam, aby Únia pokračovala. Aby nebola len jednorázovým projektom.

Čo na to hovoria predsedovia týchto materských strán?

O projekte Únie sme diskutovali takmer dva roky. Slobodné fórum, Liga a Občianski kandidáti sa dohodli na forme, ako ideme do volieb. Chcem, aby to pokračovalo, pretože trieštenie a zakladanie nových subjektov nemá význam a logiku, najmä preto, že všetky tieto tri strany sú v rovnakom programovom a hodnotovom priestore.

Hovoríte, že trieštenie nemá význam. Ale všetky tieto tri strany vznikli trieštením strán. Neuvažujete osloviť svoje pôvodné strany a zjednotiť sa s nimi?

Pravica bude musieť po týchto voľbách prejsť určitým procesom obnovy. To, že sa po voľbách v roku 2006 neudiali personálne zmeny v pravicových stranách, že lídri nevyvodili zodpovednosť za vznik vlády Smeru, SNS a HZDS a že dnes je Smer tak dominantným politickým subjektom a že na pravej strane spektra sa mu nečrtá silný a dôveryhodný protivník je práve preto, že sa vnútorné procesy v pravicových stranách nezvládli. Jediné KDH dokázalo urobiť personálne zmeny a vyšlo z toho posilnené. To, čo sa dialo v SMK a SDKÚ spôsobilo, že tu máme nové strany. Pravica bude musieť ustúpiť a pravicoví lídri si budú musieť po voľbách naliať čistého vína a povedať si ako ďalej. Mnohé osobné antipatie budú musieť ísť na bok. Únia určite nebude subjektom, ktorý bude brániť spájaniu a hľadaniu východísk, ktoré pre pravicové spektrum a najmä pre pravicových voličov budú rozumné. Dnes keď pravicový volič vidí ako SDKÚ predbieha Smer zľava, ako navyšuje sľuby a preberá celú smerácku agendu, je určite zneistený. Na druhej strane je tu SaS, ktoré formuluje niektoré veci príliš radikálne. Je to nový subjekt, ktorý doposiaľ neprešiel voľbami. Je otázne, keď sa dostane do NR SR, akým spôsobom zvládne tlak, ktorý bude na túto stranu vytvorený. SaS je viac strana vytvorená z podnikateľov a manažérov, ako komunálnych politikov, ktorí majú nejakú skúsenosť a vedia ako politika funguje.

Je teda integrácia pravice nevyhnutnosťou?

Problém je, že Robert Fico tu nemá seberovného partnera. Málokedy sa stane, že šéf vlády má takú popularitu, pritom sa dejú nepopulárne rozhodnutia. Opozícia, ktorá má výhodnú situáciu, môže len kritizovať, nenesie zodpovednosť, má také vnútorné problémy a tak nedôveryhodných lídrov, že nedokáže vytvoriť Smeru relevantnú alternatívu. Dnes sa takouto alternatívou javí jedine KDH.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav ZahradníkRobert Fico