Zakázali demonštrácie po západe slnka, dôvodom je ochrana pred teroristickými útokmi

Turecko
Foto: ilustračné, SITA/AP

ISTANBUL 26. mája (WebNoviny.sk) – Konanie demonštrácií po západe slnka bude v tureckom hlavnom meste Ankara zakázané za „akýchkoľvek okolností“, pretože sa tým zvyšuje riziko teroristického útoku. Oznámil to úrad guvernéra Ankarskej provincie, ktorý cituje agentúra DPA.

V písomnom vyhlásení ďalej uviedol, že zakázané sú „demonštrácie po západe slnka sprevádzané zapálením ohňa na hlavných cestách a uliciach“, ako aj „stretnutia či tlačové vyhlásenia sprevádzané hlasnou hudbou, spevom piesní a hymien“.

Úrad argumentuje tým, že takéto protesty a mítingy „zvyšujú riziko, že teroristické skupiny vykonajú bombový útok na prítomných demonštrantov“. Demonštrácie konané po západe slnka tiež sťažujú zásah bezpečnostných jednotiek pri takýchto incidentoch.

V Turecku platí mimoriadny stav od vlaňajšieho júla, keď sa uskutočnil neúspešný pokus o vojenský prevrat, čo viedlo k tomu, že vláda nadobudla široké právomoci na vládnutie prostredníctvom dekrétov. Odvtedy tam zatkli alebo uväznili desaťtisíce ľudí a zrušili mnohé médiá.

Mimoriadne opatrenia boli predĺžené o ďalšie tri mesiace po referende zo 16. apríla o rozšírení právomocí hlavy štátu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan avizoval, že mimoriadny stav nebude zrušený v dohľadnej dobe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan