Zákon o neprimeraných podmienkach bude platiť

Ekologické potraviny
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Od začiatku mája tohto roka sa budú môcť potraviny pod nákupnú cenu v obchodoch predávať len v prípade rušenia predajne, blížiaceho sa dátumu spotreby, výpredaja sezónneho tovaru či pri predaji poškodeného tovaru. Vyplýva to zo zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľom a dodávateľom tovaru, ktorým sú potraviny. Zákon podpísal prezident Ivan Gašparovič. Hlavným cieľom zákona má byť zabránenie obchodným reťazcom a obchodu zneužívať svoje postavenie voči dodávateľom. Predchádzajúci zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý sa mal uplatňovať na celý sektor obchodu a nie len na potraviny, bol totiž podľa koaličných poslancov neúčinný. V praxi totiž nebolo možné ekonomickú závislosť odberateľa na dodávateľovi nijako preukázať. Na dodržiavanie zákona bude dohliadať ministerstvo pôdohospodárstva.

Pôvodnú formuláciu, ktorá by zakazovala predaj potravinárskeho tovaru pod jeho nákupnú cenu, však koaliční poslanci zo zákona pred hlasovaním vypustili. Akciové výpredaje potravín tak napokon zo slovenských obchodov nezmiznú. V prijatom zákone už vôbec nefiguruje pojem ekonomickej závislosti a neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch sú taxatívne vymedzené. Je ich niekoľko desiatok, v rámci nich napríklad aj peňažné plnenie vyššie ako 3 % z ročného obratu dodávateľa za zaradenie do registra dodávateľov u odberateľa, za využitie distribučnej siete dodávateľa, za umiestnenie tovaru dodávateľa na určitom mieste v prevádzkarni odberateľa a podobne. Za neprimeranú podmienku sa má však považovať aj peňažné plnenie za reálne neposkytnuté služby či povinnosť neodôvodnenej výmeny tovaru na náklady dodávateľa a podobne. Celkovo zákon vymedzuje vyše tri desiatky neprimeraných podmienok.

Samotní obchodníci zákon od začiatku odmietajú, podobne ako to bolo v predchádzajúcich prípadoch zákona o obchodných reťazcoch alebo zákona o neprimeraných podmienkach. Šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak dokonca návrh označil za populistický a kriminalizujúci obchod. Skutočnosť, že do vzťahu medzi odberateľa a dodávateľa má vstupovať rezort pôdohospodárstva, pričom reguláciu trhu má na starosti Protimonopolný úrad SR, podľa Konštiaka ukazuje, že tento zákon je jednoznačne namierený proti obchodu. Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan si však získanie kontroly nad dodržiavaním tohto zákona naopak pochvaľuje.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičPavol KonštiakVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR