Zákon o odpadoch najčastejšie porušujú obce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister upratoval nelegálnu skládku
Medzi obcou Zohor a MČ Bratislava - Devínska Nová Ves sa za účasti ministra životného prostredia SR likvidovala divoká skládka odpadu. Zohor, 25. máj 2011. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Takmer polovica všetkých kontrol, ktoré v prvom polroku vykonali inšpektori odpadového hospodárstva, zistila porušenie zákona.

Inšpekcia rozdala 139 pokút za skoro 114-tisíc eur, spomedzi všetkých dopadli najhoršie obce, ktoré zákon porušili vo viac ako 70 percentách prípadov.

Ministerstvo vykonalo kontroly 406-krát. „Zistili pri tom porušenie právnych predpisov až pri 166 kontrolách, čo je 41 percent z celkového počtu kontrol,“ povedala hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková.

Kontroly boli zamerané na dodržiavanie ustanovení zákona o odpadoch, zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, zákona o obaloch, zákona o perzistentných organických látkach, zákona o zhromažďovaní, uchovávaní a šírení informácií o životnom prostredí.

„Z hľadiska zákona o odpadoch išlo najmä o kontroly pôvodcov odpadu, prevádzkovateľov zariadení na zber, zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadu, obcí pri nakladaní s komunálnym a drobným stavebným odpadom, výrobcov a dovozcov vybraných komodít, kontroly nakladania so starými vozidlami, kontroly cezhraničnej prepravy odpadu a iné,“ hovorí Hudáková.

Najvyššiu pokutu dali kontrolóri v Bratislave

Najviac kontrol, 159, vykonali u pôvodcov odpadu, pričom porušenie zákona zistili pri 70 z nich. Najhoršie pri kontrolách, z hľadiska miery porušenia zákona o odpadoch, dopadli obce, v ktorých sa z 36 vykonaných kontrol nakladania s komunálnym a drobným stavebným odpadom zistilo porušenie právnych noriem až v 26 prípadoch, čo predstavuje podiel porušenia 72 percent. Pri kontrolách nakladania s elektrozariadeniami a elektroodpadom bolo na Slovensku zistených 56-percent porušení zákona.

Najvyššiu pokutu, 16 500 eur, uložili inšpektori odpadového hospodárstva spoločnosti Ekocenter v Bratislave, ktorá ako držiteľ odpadu používala na sanáciu nelegálnej skládky odpadu v katastrálnom území obce Jelka okrem povoleného odpadu aj iné druhy odpadu. „Tieto ukladala na inom mieste, ako bolo určené a pri používaných odpadoch neplnila aj ďalšie zákonné povinnosti držiteľa odpadu,“ doplnila Hudáková.

Pokutu 13 500 eur dostala košická spoločnosť Ekos Plus, ktorá ako nájomca skládky odpadu v katastrálnom území obce Petrovany nepredložila nájomnú zmluvu s potrebnými údajmi, a tým neposkytla pravdivé a úplné informácie súvisiace s odpadovým hospodárstvom. Pokutu 10 000 eur musela zaplatiť obec Veľké Zálužie, ktorá uložila rozličné druhy odpadu na skládku prevádzkovanú bez súhlasu príslušného orgánu štátnej správy. Všetky uložené pokuty sú podľa slov hovorkyne príjmom štátneho rozpočtu, idú na účet Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do oblasti životného prostredia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR